4 SILVERBÄGARE, med medaljong Karl XII

5191a_8dbe1e1ae78aecf_med.jpeg
  • 5191a_8dbe1e1ae78aecf_sm.jpeg
  • 5191h_8dbe1e1b263ccbc_sm.jpeg
  • 5191i_8dbe1e1b3355c4e_sm.jpeg
  • 5191c_8dbd935e83c5c87_sm.jpeg
  • 5191b_8dbe1e1af39b432_sm.jpeg
  • 5191c_8dbe1e1b06a9827_sm.jpeg
  • 5191d_8dbe1e1b1580f1b_sm.jpeg
  • 5191a_8dbd935e38c3569_sm.jpeg
  • 5191b_8dbd935e6b1a798_sm.jpeg

Fältbägare (ihopfällbar), invändigt förgylld, 1800-talets slut, till minne av Major Swen Lagerberg, Skaraborgs Regemente, som stred vid Slaget i Bender 1713, botten med infälld medaljong av Karl XII, slagen 1713, utgiven med anledning av "Kalabaliken i Bender", med text "Wid Bender slogs "Carls bussar med besked. Swen Lagerberg, "Den tappre", han war med. Om än ett Bender nu wi skulle få igen, hans ättling finnes qvar som hjelten, kallad "Swen". Hö 9, diam 8 cm

  • Skick:Medaljongen infälld samt putsad

Slagavgift (inkl. moms)63 SEK