Kanonauktioner 22 April 2023
DAMSKRIVBORD, Österbotten Finland
Slutpris600 SEK
SKRIVBORD, England 1900-tal
Slutpris750 SEK
HÖRNSKÅP, Dalarna, Daterad 1804
Slutpris1 400 SEK
STOL, 1800-tal, sannolikt England
Slutpris2 200 SEK
PIEDESTAL, 1900-tal,
Slutpris750 SEK
SERVERINGSVAGN, 1950-tal
Slutpris1 000 SEK
SKRIN, 1700-tal, Barock
Slutpris650 SEK
SOFFBORD, 1940-tal
Slutpris700 SEK
FÄLLBORD, "KROGSTA"
Slutpris150 SEK
LAMPBORD, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
SPELBORD, 1800-tal, björk
Slutpris150 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-tal
Slutpris450 SEK
BORD, skiktlimmat trä och böjträ
Slutpris150 SEK
ETAGERE, omkring 1900
Slutpris100 SEK
ARBETSBORD, Industridesign,
Slutpris1 900 SEK
STOLAR, 5 st (3+2)
Slutpris100 SEK
FÅTÖLJER, ett par, samtida
Slutpris250 SEK
STEGPALL, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
CHIFFONJE, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
SOFFA, sengustaviansk
Slutpris1 300 SEK
SYBORD, 1900-tal
Slutpris100 SEK
SEKRETÄR, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
PELARBORD, omkring 1900
Slutpris200 SEK
MÅNBORD, 1800-tal
Slutpris100 SEK
FÅTÖLJER, ETT PAR, "CARTOON"
Slutpris3 200 SEK
FÅTÖLJER,ETT PAR, "CARTOON"
Slutpris3 000 SEK
BARSTOLAR, 8 st LAMMHULTS MILLIBAR
Slutpris3 000 SEK
HÖRNSKÅP, 1700-tal
Slutpris350 SEK
STOL, sengustaviansk
Slutpris150 SEK
STOL OCH PALL, industimodell
Slutpris400 SEK
SIDOBORD, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
FÅTÖLJER, ett par
Slutpris2 800 SEK
MATBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
STOLAR, ett par, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
KARMSTOLAR, ett par
Slutpris350 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
SKÅP, 1700-tal, rokoko, ek
Slutpris2 200 SEK
KARL-ERIK EKSELIUS (1914-1988), soffbord
Slutpris550 SEK
MATBORD, 1800-talets slut
Slutpris350 SEK
BYRÅ, med stenskiva
Slutpris500 SEK
ARBETSBÄNK, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
439
PIEDESTAL, 1900-tal, Queen Annestil
Slutpris350 SEK
440
BOKSNURRA, England, 1900-tal
Slutpris1 900 SEK
447
SOFFBORD, Nordiska Kompaniet
Slutpris500 SEK
448
FÅTÖLJ MED FOTPALL, Casa Milano
Slutpris100 SEK
449
SPELBORD, omkring 1900
Slutpris300 SEK
450
MATBORD, Jugend
Slutpris350 SEK