Kanonauktioner 21 Oktober 2023
- Belysning & LamporRensa filter
JOSEF FRANK (1885-1967), BORDSLAMPA
Slutpris3 600 SEK
Slutpris3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1800-talets slut
Slutpris1 800 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), GOLVLAMPA
Slutpris3 200 SEK
Slutpris3 200 SEK
BORDSLAMPOR, 2 ST, KINA, 1900-TAL
Slutpris650 SEK
STRINDBERGSLAMPA, 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
BORDSLAMPOR, ETT PAR, "BROADWAY"
Slutpris200 SEK
TAKLYKTA, sk Bellmanslykta
Slutpris1 900 SEK
BORDSLAMPA, Swedisch Grace, 1930/40-tal
Slutpris1 600 SEK
LJUSKRONA FÖR 6 LJUS
Slutpris300 SEK
FASADLYKTA, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
LJUSKRONA, 1900-TAL, BAROCKSTIL
Slutpris100 SEK
STALLYKTOR, 2 st 1800-tal
Slutpris250 SEK
TAKLAMPOR , ett par, 1900-tal
Slutpris400 SEK
CARL THORE (1916-1999), Taklampa
Slutpris550 SEK
TAKLYKTA sk BELLMANSLYKTA
Slutpris300 SEK
BORDSLAMPA, Järnkonst
Slutpris400 SEK
SPEGELBOLL, med två spotlights
Slutpris250 SEK
ARMATURER, 3 st, i parti
Slutpris400 SEK
HALLYKTA, empirestil
Slutpris650 SEK
LJUSKRONA, för 5 st ljus, rokokostil
Slutpris2 900 SEK
GOLVLAMPA, ANF, MODELL T1M
Slutpris350 SEK
PAUL HENNINGSEN, (1894-1967) "PH5"
Slutpris750 SEK
BORDSLAMPA, VÄRNAMO, SAMTIDA
Slutpris250 SEK
BORDSLAMPA, BRONS
Slutpris200 SEK
SNÄCKLAMPOR, 2 ST
Slutpris350 SEK
PIPE PENDANT LAMP, efter Tom Dixon
Slutpris250 SEK
FÖNSTERLAMPA, DROPPFORMAD
Slutpris750 SEK
LJUSKRONA, för 6 st ljus, 1900-tal
Slutpris500 SEK
TAKLYKTA, Empirestil, samtida
Slutpris750 SEK
BOUILLOTTELAMPA, mässing
Slutpris700 SEK
GOLVLAMPA, Falkenbergs belysning
Slutpris200 SEK
SKOMAKARLAMPOR, 2 st, samtida
Slutpris350 SEK
440
GOLVLAMPA, höj- och sänkbar
Slutpris1 300 SEK
447
TAKARMATUR, 1930/40-TAL, MÄSSING
Slutpris650 SEK
450
BORDSLAMPA, samtida
Slutpris150 SEK