AXEL GUTE (1890-1959), bordslampa
Slutpris4 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
TAKARMATUR, 1930-tal, Art Deco
Slutpris9 200 SEK
HALLAMPA, 1800-talets andra hälft
Slutpris4 600 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS, 1900-tal
Slutpris800 SEK
GOLVLAMPA, 1940-tal
GOLVLAMPA, 1940-tal
Slutpris600 SEK
TAKARMATUR, Zero, för 6 st spotlights
Slutpris450 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1930-tal
Slutpris500 SEK
FOTOGENLAMPA, 1800-talets slut
Slutpris400 SEK
Michele de Lucchi & Giancarlo Fassina
Slutpris700 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Nordiska Kompaniet
Slutpris1 500 SEK
CARL MALMSTEN (1888-1972)
CARL MALMSTEN (1888-1972)
Slutpris3 000 SEK
MÅNSKENSLAMPA, Jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris4 200 SEK
Slutpris2 000 SEK
BORDSLAMPA, 1930/40-tal, funkis
Slutpris400 SEK
BORDSLAMPA, 1920/30-tal, nysilver
Slutpris1 400 SEK
FOTOGENLAMPA FÖR VÄGG
FOTOGENLAMPA FÖR VÄGG
Slutpris500 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, Empirestil
Slutpris400 SEK
VÄGGLYSTRAR, ett par
VÄGGLYSTRAR, ett par
Slutpris200 SEK
LJUSKRONA, Empire-stil
LJUSKRONA, Empire-stil
Slutpris1 200 SEK
TAKARMATUR, Jugend
TAKARMATUR, Jugend
Slutpris900 SEK
GOLVLAMPA, furu
GOLVLAMPA, furu
Slutpris400 SEK
MONICA BACKSTRÖM (1939-2020)
MONICA BACKSTRÖM (1939-2020)
Slutpris1 800 SEK
TAKARMATUR, 1940-tal, 8 ljusarmar
Slutpris200 SEK
BORDSLAMPA, alabaster
BORDSLAMPA, alabaster
Slutpris150 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par
VÄGGLAMPOR, ett par
Slutpris150 SEK
BORDSLAMPA, 1900-tal
BORDSLAMPA, 1900-tal
Slutpris250 SEK
GOLVLAMPA, 1930/40-tal,
GOLVLAMPA, 1930/40-tal,
Slutpris400 SEK
TAKARMATUR, "Aurora"
TAKARMATUR, "Aurora"
Slutpris600 SEK
BORDSLAMPFÖTTER, ett par, 1970-tal
Slutpris600 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Skellefteå BJS
Slutpris150 SEK
TAKKUPOR, ett par, opalinglas
TAKKUPOR, ett par, opalinglas
Slutpris100 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, "Magnetlampan"
Slutpris350 SEK
BABORDSLANTERNA omkring 1900
BABORDSLANTERNA omkring 1900
Slutpris1 400 SEK
TAKARMATUR, 1900-talets mitt
TAKARMATUR, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
TAKKUPOR, 4 st, glas
TAKKUPOR, 4 st, glas
Slutpris150 SEK
BORDSLAMPA, Jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, ÖIA, mässing
Slutpris900 SEK
SKOMAKARLAMPOR, ett par
SKOMAKARLAMPOR, ett par
Slutpris400 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par
VÄGGLAMPOR, ett par
Slutpris350 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets slut
Slutpris450 SEK
GOLVLAMPA, Luxus, modell 2030
440
GOLVLAMPA, Luxus, modell 2030
Slutpris600 SEK