Kanonauktioner 20 april 2024

Kanonauktioner 20 april 2024
GUSTAF BRUSEWITZ (1812-1899)
GUSTAF BRUSEWITZ (1812-1899)
Slutpris8 000 SEK
YRJÖ KUKKAPURO (född 1933), "Karuselli"
Slutpris54 000 SEK
BORD, 17/1800-tal, betsat trä
BORD, 17/1800-tal, betsat trä
Slutpris4 400 SEK
TEATERSTOLAR, 2 st, mahogny, - Proveniens: Siw Malmkvist och Fredrik Ohlsson
Slutpris5 400 SEK
BRUNO MATHSSON (1907-1988)
BRUNO MATHSSON (1907-1988)
Slutpris2 200 SEK
KISTA, Hälsingland, originalmålad
Slutpris1 400 SEK
RÖKBORD, Empirestil, 1930-tal
RÖKBORD, Empirestil, 1930-tal
Slutpris1 900 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk
Slutpris2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Barockstil
Slutpris350 SEK
BORD, 1800-talets första hälft
Slutpris4 000 SEK
STOLAR, 6 st, sengustavianska
STOLAR, 6 st, sengustavianska
Slutpris4 000 SEK
SKRIVBORD, 1800-talets slut, mahogny
Slutpris350 SEK
ORIENTMATTA, Kerman, handknuten
Slutpris1 300 SEK
SPISOMFATTNING, 18/1900-tal
SPISOMFATTNING, 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
EDVIN OLLERS (1888-1959), akvarell
Slutpris5 400 SEK
STOL, 1700-tal, barock, träskuren
Slutpris600 SEK
LJUSKRONA, för 5 ljus, 1900-tal
Slutpris300 SEK
CHESTERFIELDSOFFA, brunt skinn
18
Slutpris1 500 SEK
RELIGIÖS SKULPTUR, 1800-tal eller äldre
Slutpris2 600 SEK
SITTPUFF, 1900-tal, brunt skinn
Slutpris2 800 SEK
KISTA, 1700-tal, ek, järnbeslag
Slutpris700 SEK
Slutpris350 SEK
PIEDELSTAL, Gustavsberg, daterad 1914
Slutpris2 200 SEK
HUMIDOR, England, omkring 1900
Slutpris1 300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal
Slutpris500 SEK
STOLAR, ett par, 1800-talets första hälft
Slutpris300 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris2 500 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets början
Slutpris5 400 SEK
SPEGEL, 1800-talets slut, valnöt
Slutpris700 SEK
KISTA, 1700-tal, ek, med järnbeslag
Slutpris1 800 SEK
EDVIN OLLERS (1888-1959), olja på papp
Slutpris700 SEK
HINK MED LOCK OCH HÄNKEL
HINK MED LOCK OCH HÄNKEL
Slutpris350 SEK
SKRIN, England, 1800-tal, mahogny
Slutpris400 SEK
SIGVARD BERNADOTTE (1907-2002)
Slutpris1 100 SEK
BYST, Ib Laursen, 1900-tal
BYST, Ib Laursen, 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
HÄNGLÅS/LÅS, 1700-tal, järnsmide
Slutpris400 SEK
P.HANS, omkring 1900, olja på duk
Slutpris400 SEK
SPEGEL, Svensk Empire
SPEGEL, Svensk Empire
Slutpris900 SEK
TRATTGRAMMOFON
TRATTGRAMMOFON
Slutpris1 200 SEK
KAARLO HILDÉN (1886-1963), olja på duk
Slutpris150 SEK
VATTENBEHÅLLARE, tidigt 1900-tal
Slutpris900 SEK
LJUSKRONA, för 6 ljus, barockstil
Slutpris500 SEK
43
Slutpris1 400 SEK
ANNA-LISA THOMSON (1905-1952)
44
ANNA-LISA THOMSON (1905-1952)
Slutpris500 SEK
STIG ALLAN, "Fiskeläge", olja på duk
Slutpris300 SEK
ASK MED SKJUTLOCK, 1800-tal, ek
Slutpris400 SEK
BALANSVÅG, omkring 1900
BALANSVÅG, omkring 1900
Slutpris300 SEK
SUSANNE LANGRÉ, grafiskt blad
SUSANNE LANGRÉ, grafiskt blad
Slutpris1 200 SEK