Kanonauktioner 20 april 2024
- Skulpturer & KonsthantverkRensa filter
RELIGIÖS SKULPTUR, 1800-tal eller äldre
Slutpris2 600 SEK
PIEDELSTAL, Gustavsberg, daterad 1914
Slutpris2 200 SEK
BYST, Ib Laursen, 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
SKÅL, Kina, omkring 1900, porslin
Slutpris2 500 SEK
BORDSLAMPA 1930/40-tal, art deco
Slutpris3 600 SEK
SKÅL, Kina, Swatow
Slutpris900 SEK
SKULPTUR, Kina, sannolikt Nefrit
Slutpris22 000 SEK
LOCKDOSA, Guan yao nei zao, Kina
Slutpris2 500 SEK
KAI BLOMQVIST, Vas
Slutpris600 SEK
HARALD SALOMONSSON, figuringrupp
Slutpris900 SEK
127
SKULPTUR, "Tuppägg"
Slutpris1 500 SEK
ISHINKAR, 2 st, Alfi och Freezinhot
Slutpris150 SEK
NANNY STILL (1926-2009, Finland), Flaska
Slutpris500 SEK
MONICA JOHANSSON, skulptur
SlutprisInga bud
ÄGGSKÅL, Design Marie Runestam
Slutpris450 SEK
HUSARSABEL, 1700-tal, Estland/Tyskland
Slutpris4 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, Danmark
Slutpris300 SEK
SKÅL, tenn
Slutpris400 SEK
BING & GRÖNDAHL, fåglar 2st
Slutpris100 SEK
LISA LARSSON (1931-2024)
Slutpris1 800 SEK
DALAHÄST, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
TIDNINGSSTÄLL, för vägg, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
SKULPTUR, i form av äpple, Gränna Glasbruk
Slutpris350 SEK