- Belysning & LamporRensa filter
Ljusskrona för 6 ljus, 1900-tal, förgylld metallstomme behängd med prismor, hö 85, diam 60 cm
Slutpris3 600 SEK
Bordslampa, 1900-talets början, Jugend, bronserad metall och alabaster, hö 60 cm
Slutpris500 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft, Einar Wärnå, Värnamo, vitlackerad plåt och mässing, höjd 48 cm
Slutpris200 SEK
Werner Scholl, takarmatur, "Coronell electro", tillverkad mellan 1960-1969, trä, koppar och glas, höjd 18 cm
Slutpris250 SEK
Bordslampor, 2 st, Chehoma, Belgien samt byron, höjd 48 resp 37 cm
Slutpris400 SEK
Taklampa, "Neo", Cottex, 2000-tal, kromad metallställning med svarta plastlameller samt nylonlina, en ljuspunkt
Slutpris300 SEK
Philippe Starck (född 1949), bordslampor, ett par, "Miss Sissy", för Flos, Italien, 1990, röd plast, hö ca 28 cm
Slutpris600 SEK
Bordslampa, Abo Randers, Danmark, mässing samt bordslampa, chelsom, höjd 28 resp 35 cm
Slutpris400 SEK
Hallampa, samtida, metall och glas, oktogonal, höjd 42, diam 30 cm
Slutpris900 SEK
Takarmatur, 1900-talets andra hälft, vitt tyg och mässing, höjd 49, diam 30, cm
Slutpris500 SEK
Golvlampor, ett par, Belid, 1980-tal, vitmålad plåt och kromad ställning, höjd ca 115 cm
Slutpris400 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, mässing, hö 150 cm
Slutpris400 SEK
Bordslampa/Fontän, 1900-tal, Jugendstil, fot i form av staty med kvinna och Keruber, total höjd 61,5 cm
Slutpris850 SEK
Takarmatur, 1970-tal, koppar, raster i plast, höjd 20, diam 32 cm
Slutpris150 SEK
Takarmatur för 6 ljus, 1900-tal, metallstomme behängd med prismor, höjd 69, diam 45 cm
Slutpris550 SEK
Plafond, 1970-tal, troligen Carl Fagerlund, Orrefors, höjd 13, diam 36 cm
Slutpris400 SEK
Slutpris550 SEK
Golvlampa, 1900-tal, Barockstil, bemålat och förgyllt trä, höjd 153 cm
Slutpris100 SEK
Takarmatur, 1900-talets början, förgylld stomme behängd med prismor, höjd 57, diam 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Takarmatur för 8 ljuspunkter, 1900-tal, Maria Theresiatyp, behängd med prismor, höjd 35, diam 56 cm
Slutpris150 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, graverad Omi 306, Öia, stomme i gulmetall, höjd ca 125 cm
Slutpris1 200 SEK
Bordslampor, ett par, samtida, porslin, urnformade, höjd 66 cm
Slutpris150 SEK
Hallampor, ett par, mässing och glas, totalhöjd 63 resp 53, diam 19 cm
Slutpris800 SEK
Bordslampor, ett par, samtida, Acanto, Spanien, bemålat svarvat trä, höjd 75 cm
Slutpris150 SEK
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor
Slutpris500 SEK
Takarmatur, tidigt 1900-tal, omgjord från en vagnslykta, mässing och glas, total hö med stång, hö 43 cm
Slutpris350 SEK
Takarmatur, 1900-talets början, koppar och frostat glas, höjd 46, diam 34 cm
Slutpris300 SEK
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor, höjd 53, diam 45 cm
Slutpris500 SEK
435
Takarmatur, tidigt 1900-tal, stomme i mässing, kupa i frostat glas, hö 37 cm
Slutpris600 SEK
436
Bordslampa, 1900-talets slut, vitlackerad, stomme i kromad metall, hö ca 49 cm
Slutpris650 SEK
437
Ampel, 1920-tal, alabaster, totalhöjd 36, diam 45 cm
Slutpris1 000 SEK
461
Takarmatur, globlampa, "Spinno", flätad plast, diam 44 cm
Slutpris150 SEK
463
Globlampa, samtida, metall och vitt glas, höjd 47 cm
Slutpris400 SEK
464
Bordslampa, "Nymåne", IKEA, höjd 54, diam 46 cm
Slutpris1 100 SEK
496
Golvlampa, Belid, bronspatinerad metall, höjd 135
Slutpris1 100 SEK