- Glas & KristallRensa filter
44
Miniatyrvaser och skålar, 7 st, Bertil Vallien och Ulrica Hydman-Vallien samt glasblock, Göran Wärff
Slutpris600 SEK
Glasservis, 21 delar, bestående av 15 st rödvinsglas och 6 st vitvinsglas
Slutpris500 SEK
Glasservis, 46 delar inklusive karaff
Slutpris800 SEK
Vitvinsglas, 6 st, grön glasmassa, höjd 16 cm
Slutpris350 SEK
Miniatyrvaser, flaskor och skålar, 10 st, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, höjd 2 - 8,5 cm
Slutpris350 SEK
Vas, Orrefors, svart/vit, höjd 29 cm
Slutpris200 SEK
Tumbler, 6 st, "Antik", Reijmyre, selter, 6 st, "Prince", Kosta Boda
Slutpris150 SEK
Skål, "Louise", Orrefors, karaff, "Maja", Orrefors, karaff, Iittala, skål, Kosta Boda, höjd 10 - 21 cm i parti
Slutpris150 SEK
Skeppskaraffer, ett par, 1900-talets första hälft, höjd 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Glas, 25 st, med luftbubbla, bestående av 12 ölglas, 13 vinglas
Slutpris200 SEK
Kakfat på fot och skål på fot, 1900-talets början, pressglas, höjd 16 resp 21, diam ca 25 cm vardera
Slutpris150 SEK
Vicke Lindstrand (1904-1983), skål på fot, kosta, klart glas med slipad dekor av växter, höjd 20, diam 17,5 cm
Slutpris800 SEK
Alvar Aalto, vas, Savoy, Iittala, Bertil Vallien, miniatyrvas, Kosta Boda, vas, lila och klart glas, höjd 9,5 - 16 cm
Slutpris400 SEK
Ulrica Hydman-Vallien(1938-2018), vas, "Artist Collection", Kosta Boda, signerad, höjd 19.5 cm
Slutpris750 SEK
Ann Wärff(f.1937), vas, Kosta Boda, signerad, kristall, inskription, höjd 18 cm
Slutpris350 SEK
Lars Hellsten(f.1933), ljuslyktor 1 par, "Diskus", Orrefors, diam 14
Slutpris100 SEK
Paul Kedelv (1917-1990), skål, "Rocka", Coquille, Flygsfors, 1955, signerad, längd 22.5 cm bredd 14 cm höjd 9.5 cm
Slutpris250 SEK
Näsduksskål, Venini, Murano, Italien, Latticinoteknik, märkt Venini Murani Italia, höjd 10 cm
Slutpris300 SEK
Vaser, ett par, 1900-talets början, jugend, nysilver och glas, höjd 20 cm, samt vaser 2 st, nysilver och glas, höjd 18,5 - 21,5 cm
Slutpris500 SEK
Ulrika Hydman Vallien (1938-2018), skål, "Open mind", Kosta Boda, signerad, höjd 20, diam 17,5 cm
Slutpris650 SEK
Ann Wåhlström (född 1957), vas, "Mezzo", Kosta Boda, höjd 30 cm
Slutpris250 SEK
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Vas, "Tulipa", Kosta Boda, signerad, höjd 28 cm
Slutpris600 SEK
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Pokal, "Tulipa", Kosta Boda, höjd 25 cm
Slutpris300 SEK
Tapio Wirkkala (1915-1985), fat, "Ultima Thule", Iittala, originalkartong, diam 34,5 cm
Slutpris200 SEK
Parti udda glas i 2 lådor
Slutpris100 SEK
Bertil Vallien (f 1938), champagneglas 7 st, cocktailglas 5 st, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris1 700 SEK
Walter Johansson, Skål, Orrefors, 1900-talets mitt, glas, höjd 11,5, längd 26 cm
Slutpris100 SEK
Skålar, 2 st, "Corona", Lars Hellsten, "Stenhammar", Gunnar Cyrén, Orrefors
Slutpris100 SEK
Walter Hickman, "Pippi", champagneglas, 8 st, samt 10 st glas, 13 cm samt mindre glas, champagneglasen märkta Kosta SAS, Kosta Boda
Slutpris350 SEK
441
Skål/vas, Valto Kokko, Iittala, glas, höjd 13, diam 20 cm
Slutpris200 SEK
450
Rödvinsglas, 9 st, likörglas, 4 st, snapsglas 9 st, helgaslipning samt 13 st (6+7), grogglas med marint motiv, i parti
Slutpris200 SEK
502
Hermann Wintersteller, vas, Orrefors glasatelje, överfång i brunt och gult, etikettmärkt Orrefors glasatelje h.w., höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
504
Vinprovarglas, 12 st, selterglas, 6 st, Kosta Boda, i parti
Slutpris250 SEK
506
Parti udda glas i 2 lådor, bland annat Orrefors
Slutpris150 SEK
507
Alvar Aalto (1898-1976), "Savoy", vas, 2 st, skålfat samt ljuslykta, Ittala, märkt Alvar Aalto, klar glasmassa, höjd 4 - 12 cm
Slutpris650 SEK
508
Skål, Orrefors, "Corona", vas, Orrefors, skål Kosta, höjd 7,5 - 14,5 cm
Slutpris200 SEK
512
Bertil Vallien (f 1938), vin 7 st, öl 8 st, selter 7 st, starkvin 2 st, likör 1 st, "Chateau"
Slutpris2 100 SEK