Oidentifierad konstnär, sommarlandskap med gårdar och åkrar, signerad Ethel, olja på duk, bildmått 73 x 96
Slutpris650 SEK
Peter Kurbatov, 1900-talets mitt, porträtt, signerad 1948, olja på duk, 100 x 81 cm
Slutpris400 SEK
Modeplanscher, 5 st, 1800-talets slut, 3 st La Mode Illustrée samt 2 st La Moda Elegante Illustrada, litografier, bildmått ca 28 x 22 cm
Slutpris350 SEK
Harald Garmland (1904-1985), "Svampar", signerad -47, olja på pannå, bildmått 38x46 cm
Slutpris550 SEK
Harald Garmland (1904-1985), bordsstilleben med kanna, signerad -57, olja på duk, bildmått 49x60 cm
Slutpris250 SEK
Harald Garmland (1904-1985), "Äpplen", signerad, olja på duk, bildmått 22x27 cm
Slutpris350 SEK
E. Lindroth, 1900-tal, "Skeppsgossebriggen Falken", signerad -40, olja på duk, bildmått 46 x 55 cm
Slutpris2 700 SEK
Frosell, 1800-tal, väntan, signerad 1878, akvarell, bildmått 33 x 25 cm
Slutpris150 SEK
Eugen Sandgren, 1900-talets första hälft, gårdsporträtt, signerad 1918, olja på pannå, bildmått 48 x 65 cm
Slutpris100 SEK
Ram, 1900-talets början, lövträ, med skuren marin dekor, 3 st infällda grafiska blad, efter Gustav Aodlf van Hees, rammått 40 x 53 cm
Slutpris1 800 SEK
Oidentifierad konstnär, 1800-tal, skogslandskap med vattendrag och hus/vinterbild, signerad Aug E-N 1879, pastell, bildmått 35 x 48 cm
Slutpris250 SEK
Eugen Sandgren, tillskriven, gårdsporträtt, olja på pannå, bildmått 49 x 82 cm
Slutpris100 SEK
Eugen Sandgren, tillskriven, gårdsporträtt, olja på pannå, bildmått 48 x 70 cm
Slutpris100 SEK
Madeleine Pyk (f. 1934), Nils Ferlin, signerad och numrerad 151/250, färglitografi, bildmått 36 x 47 cm
Slutpris800 SEK
Alfred Collin (1880-1944), "Fiske Bohuslän", signerad 1923, olja på duk, bildmått 65x115 cm, signerad
366
Slutpris300 SEK
Iris Lövin Lindholm (1923-2013), trädgårdsbild med utsikt, signerad och numrerad 268/360, färglitografi, bildmått 57 x 76 cm
Slutpris350 SEK
Beck & Ljung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg) (1939-2007) & (1939-1997)
Slutpris300 SEK
Roland Wallsten (född 1947), ''Vakare'', signerad, utförd 1990, olja på duk, bildmått 46 x 55 cm
Slutpris550 SEK
Barbro Jönsson, (född 1935), strandbild/komposition, signerad -78,pt, färglitografi, bildmått 49 x 57 cm
Slutpris100 SEK
Charles Sjöholm (f. 1933), Gröna Lund, signerad, olja på pannå, bildmått 33 x 41 cm
Slutpris550 SEK
Harry Sandberg (1920-1985), figurkomposition, signerad och numrerad 21/90, litografi, bildmått 33 x 22 cm
SlutprisInga bud
Gun-Britt Moldeus, strandbild, monogramsignerad, akvarell, bildmått 28 x 20 cm
SlutprisInga bud
Porträtt av Karl XIV Johan, 1800-tal, blyerts, bildmått 40 x 27 cm
445
Slutpris800 SEK
Poul Ströyer (1923-1996), Gunnar Sträng, signerad, blandteknik, bildmått 26 x 30 cm
446
Slutpris400 SEK
Film cell, elaka måns ur "Pelle Svanslös", Stig Lasseby & Jan Gissberg, blyerts, signerad, team film, bildmått 11 x 21 cm
451
Slutpris400 SEK
Film cell, katt ur "Pelle Svanslös", Stig Lasseby & Jan Gissberg, blyerts, signerad, team film, bildmått 11 x 9 cm
452
Slutpris200 SEK
André Prah (född 1941), Gösta Ekman som Strindberg, tusch, med dedikation, bildmått 23 x 16 cm
457
Slutpris400 SEK
Kerstin Stjernlöf (1930-2018), "Utsikt över älven", signerad, olja på duk, bildmått 33 x 50 cm
467
Slutpris100 SEK
Stig Aspelin (1911-1990), kustlandskap med segelskutor, signerad 1946, olja på pannå, dukmått 60x89 cm
468
Slutpris150 SEK
Tavla, 1900-tal, indopersisk, figurscen, gouache, rammått 38 x 28 cm
476
SlutprisInga bud
Tavlor, 2 st, 1900-tal, Indopersiska, figurscener, gouache, bildmått 30 x 22 resp 24 x 18 cm
480
Slutpris100 SEK
Kjell Rosén (1909-1982), landskap, signerad -37, olja på pannå, bildmått 46 x 55 cm
483
SlutprisInga bud
Bengt Ossler (1932-1998), tillskriven, "Blåst", olja på pannå, bildmått 65 x 54 cm
493
Slutpris900 SEK
A.Witzmann (1900-tal), kustbild från Nynäshamn, signerad, olja på pannå, bildmått 50 x 60 cm
495
Slutpris100 SEK
Yoshinori Asai, "Icchiku", Japan, signerad -90, numrerade 23/30, färglitografi, bildmått 46 x 32 cm
500
Slutpris550 SEK
Lars Norrman (1915-1979), "Vattenfall", mapp med 5 st litografier, signerade och numrerade, XXXXIV/C, bildmått ca 28 x 42 cm vardera
503
Slutpris700 SEK
Dekorativ tavla, elefanter på savann, koppar samt konstmaterial, bildmått 44 x 70 cm
511
Slutpris450 SEK