- Koppar & Övrig metallRensa filter
Georg Jensen, Danmark, skålar, 2 st, "Liquid Bowl Large",
Slutpris300 SEK
Ishink, Freezinhot, vinglas, 6 st samt snapsglas, 6 st, nysilver, i parti
Slutpris300 SEK
Matbestick, 36 delar, Gense, bestående av 12 knivar, 12 gafflar, 12 skedar
Slutpris650 SEK
Kaffeserviser, 2 st, med 3 delar i varje, nysilver, i parti
Slutpris400 SEK
Kittel, 1900-tal, koppar, med järnbeslag, höjd 28, diam 44 cm
Slutpris500 SEK
Ljusstakar, 2 st, snarlika, tenn, en av Nicklas Anstöm, Wexiö, 1824, samt Mathias Norling, Jönköping, 1800-talets mitt, höjd ca 10,5 cm vardera
Slutpris450 SEK
Tennstop 2 st, Gustaf Wilhelm Lindberg, Örebro, 1848, samt Gustaf Adolf Bergman, Kristianstad 1812, höjd ca 21 cm vardera
Slutpris400 SEK
Fiskbestick, 12 delar, England, i schatull, uppläggningsbestick, 2 delar, England, i etui
Slutpris350 SEK
Dubbelkarott samt bricka, nysilver, brickans längd 67 cm
Slutpris150 SEK
Matbestick, 70 delar, rostfritt stål, dekor av växter
Slutpris250 SEK