Hyllsystem, 1950/60-tal, design Sven Engström & Gunnar Myrstrand för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro
Slutpris2 300 SEK
Josef Frank (1885-1967), fåtölj, modell 969, Firma Svenskt Tenn, stomme i mahogny, ryggbricka i rotting, klädd i tyget Hawaii, skyltmärkt
Slutpris12 500 SEK
Öronlappsfåtölj, 1900-talets andra hälft, grön textilklädsel från Carl Malmsten, totalhöjd 108 cm
Slutpris900 SEK
Fåtölj med fotpall, "Barcelona", efter Ludwig Mies Van Der Rohe, svart skinn
Slutpris7 000 SEK
Yngve Ekström (1913-1988), fåtölj, "Lamino", swedese, betsat trä och tygklädsel, brännmärkt swedese, design Yngve Ekström made in sweden
Slutpris2 000 SEK
43
Slutpris2 000 SEK
Salongsbord, 1800-tal eller äldre,  Louis XVI-stil, förgylld och skuren dekor, skiva av vit marmor, höjd 83, 136 x 80 cm
Slutpris7 800 SEK
Karmstol, 1800-tal, Louis XIV-stil, skulpterat och svartmålat trä, röd sammetsklädsel
Slutpris250 SEK
Fåtöljer, ett par, 1900-tal, Louis XIV-stil, träskurna och förgyllda
Slutpris2 000 SEK
Hylla med vitrinunderdel, samtida, furu, höjd 191, 140 x 52 cm
Slutpris800 SEK
Byrå, 1900-talets mitt, teak, hö 67, 56 x 33 cm
Slutpris550 SEK
Atenienne, för hörn, 1800-talets slut, valnöt, hö 130, 66 x 37 cm
Slutpris500 SEK
Nattduksbord, 1 par, 1900-tal, Louis XV-stil, betsat trä, etikettmärkt, hö 52, 49 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Byrå, 1900-tal, ek, hö 65, 32 x 44 cm
Slutpris350 SEK
Karmstol, Sengustavianskt Lindomearbete, tidigt 1800-tal, vitmålad med förgylld dekor
Slutpris250 SEK
Stolar, 4 st, Sengustavianska, 1700-talets slut, grönmålade
113
Slutpris1 600 SEK
Stolar, 4 st, Karl Johanstil, björk
Slutpris100 SEK
Matbord med 4 Leksandsstolar, 1900-talets andra hälft,  furu, hö 76, diam 115 cm
Slutpris550 SEK
Pall, 1900-talets första hälft, furu, höjd 32, längd 90 cm
Slutpris450 SEK
Stol, 17/1800-tal, senare bemålning
Slutpris350 SEK
Vico Magistretti, (1920-2006), stolar, 6 st, "Maui", kartell, formgjuten plast, kromade ben
Slutpris1 100 SEK
Vico Magistretti, (1920-2006), stolar, 4 st, "Maui", Kartell, formgjuten plast, kromade ben
Slutpris250 SEK
Månbord, ett par, 1800-talets andra hälft, vitmålat, med hjultrissor, hö 77, 125x62 cm vardera
Slutpris250 SEK
Salongsbord, 1900-tal, Louis XV-stil, flertal träslag med inläggningar av blommor, beslag av metall, höjd 66, 93 x 63 cm
Slutpris100 SEK
Stolar, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut, gråmålade med bronserad dekor
Slutpris450 SEK
Fåtöljer, ett par, Åhus, Blå Station, lackerad metallstomme, sits och rygg i färgat skinn
Slutpris2 000 SEK
Per Weiss (f. 1959), soffa/dagbädd, "Puzzle Luxe"
Slutpris3 400 SEK
Carl Öjerstam (f. 1971), snurrfåtölj, "Tirup", gulsvart tygklädsel, fotställning i kromad metall, formgiven 2008 för Ikea, sitthöjd 38, tot hö 79, br 72 cm
Slutpris550 SEK
Toalettbord, 1950/60-tal, AB Glas & Trä, Hovmantorp, teak, höjd 107, 93 x 35 cm
Slutpris400 SEK
Byrå, omkring 1900, furu, höjd 96, 89 x 78 cm
Slutpris700 SEK
Barstolar, ett par, med fotstöd, samtida, vitlackerad metall, röd perforerad tygklädsel, höj/sänkbara 61-84 cm
Slutpris250 SEK
Bergerer, ett par, 1900-tal, rokokostil, textilklädsel
Slutpris1 200 SEK
Sidobord, 1900-tal, bambuimitation, bemålad metall, skiva av glas, höjd 55, 59 x 59 cm
Slutpris100 SEK
Spelbord, 1800-talets andra hälft, Senempire, mahogny, höjd 78, 85 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Fällbord, Mälardalen, omkring 1800, skiva av alrot, höjd 71, 84 x 82 cm
Slutpris800 SEK
Sidobord, Gustaviansk stil, 1900-tal, svartmålad med förgylld dekor, hö 66, ca 70x48 cm
Slutpris150 SEK
Tebord, 19/2000-tal, Rokokostil, bemålad, höjd 65, 71 x 55 cm
Slutpris200 SEK
Karmstol, 1900-tal, Barockstil, broderad rygg och sits av figurscener
Slutpris100 SEK
Kolonnskåp, för hörn, 1800-tal, furu, höjd 145, 73 x 48 cm
Slutpris500 SEK
Nico Kralj, Fällstol, "Rex", formgiven 1951, björk
Slutpris350 SEK
Sidobord, 1800-talets slut, mahogny, höjd 76, 52 x 34 cm
Slutpris200 SEK
Syskrin på ben, omkring 1900, mahogny, locket med inläggningar i olika träslag, 52 x 33cm
Slutpris250 SEK
Barnstolar, ett par, 1900-talets andra hälft, skiktlimmat böjträ, sitthöjd 24, totalhöjd 44 cm
Slutpris800 SEK
Stolar, 4 st, sk leksandstolar, 1900-tal, gråmålade, sitsar i svart skinn, stämpelmärkta Möbelboning i Tibrå AB, Sitthöjd ca 45 cm
Slutpris1 400 SEK
Utdragssoffa, 1800-tal, furu, längd 184 cm
Slutpris150 SEK
Sidobord, ett par, 1900-talets andra hälft, mässing, skivor av glas, höjd 57, 50 x 40 cm
Slutpris1 600 SEK
Stolar, ett par samt taburett, 1920-tal, björk och pressad björk
Slutpris200 SEK
Sideboard, 19/2000-tal, vitmålad med skiva av svart sten, höjd 82, 138 x 46 cm
Slutpris850 SEK