Nordiska Kompaniet, bokskåp med sekretär, tillverkad 1922, modell "Stina"
Slutpris2 600 SEK
Hängskåp för hörn, England, 1800-tal, mahogny, höjd 95, 67 x 38 cm
Slutpris750 SEK
Vitrinskåp med skjutdörrar, 19/2000-tal, höjd 112, 120 x 39 cm
Slutpris150 SEK
Skrivbord, England, 1900-tal, idegran, delvis skinnklädd skiva, höjd 88, 124 x 61 cm
Slutpris150 SEK
Byrå, England, 1900-tal, mahogny, lådfronter med inläggningar, höjd 102, 60 x 33 cm
Slutpris550 SEK
Skåp, 1930/40-tal, björk, fronten med svärtad dekor, höjd 141, 134 x 50 cm
Slutpris350 SEK
Sekretär, omkring 1900, intarsiadekor av hjärta flankerad av blomsterslingor och liljeornamentik i flertalet träslag, höjd 100, 73 x 48 cm
Slutpris200 SEK
Spegelskänk, tidigt 1900-tal, Jugend, mahogny, höjd 155, 110 x 45 cm
Slutpris350 SEK
Etagere, 1800-talets slut, mahogny, höjd 74, 48 x 33 cm
Slutpris350 SEK
Toilettebord, 1800-talets andra hälft, björk och masurbjörk, höjd 156, 78 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Byrå, England, 1900-tal, mahogny, med beslag i mässing, höjd 60, 56 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Sybord, 1900-tal, Sengustaviansk stil, höjd 77, 60 x 42 cm
Slutpris250 SEK
Bord, Nordiska Kompaniet, 1943, valnöt, skyltmärkt, hö 58, diam 90 cm
Slutpris2 100 SEK
Hallmöbel, 2 delar, bestående av spegel och byrå, 1970-tal, furu
Slutpris100 SEK
Gungstol, 1800-talets andra hälft, mahogny
Slutpris150 SEK
Byrå, 1800-tal, mahogny, lådfronter med inläggningar, höjd 80, 90 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Caféstolar, 4 st, 1900/2000-tal, förgylld metall
Slutpris350 SEK
Snurrfåtölj, 1900-talets andra hälft, rött skinn, benställning i metall med jakarandaimitation
Slutpris100 SEK
Matbord med 4 iläggsskivor, "Excelsior", skyltmärkt "Läsko exlusiv modell"
Slutpris4 800 SEK
Stolar, 8 st, Rydéns interiör, stämpelmärkta 1989
Slutpris200 SEK
Chiffonje, omkring 1900, alm, höjd 129, 105 x 47 cm
Slutpris200 SEK
Skrivbord, 1900-talets början, Jugend, vitmålad, höjd 77, 116 x 60 cm
Slutpris450 SEK
Karmstolar, 1 par, samt stolar, 4 st, 1800-talets mitt, Senempire, mahogny
Slutpris450 SEK
Matbord, 1900-talets andra hälft, teak, höjd 73, diam 110 cm
Slutpris800 SEK
Skrivbyrå, 1800-tal, Sengustaviansk stil, furu, höjd 94, 96 x 46 cm
Slutpris600 SEK
Fåtölj med fotpall, samtida, brickmärkt Bröderna Anderssons, gul textilklädsel
Slutpris1 100 SEK
Karusellbord, 1800-talets första hälft, masurbjörk, höjd 70, diam 88 cm
Slutpris3 200 SEK
Soffa, 1900-talets slut, Auberginefärgad i Linaratyg, renoverad 2007
Slutpris500 SEK
Chiffonje, 1800-tal, masurbjörk, höjd 129, 112 x 48 cm
Slutpris2 100 SEK
Rullklaffsekretär, 1800-talets andra hälft, valnöt, höjd 133, 106 x 71 cm
Slutpris600 SEK
Barskåp med kylskåp, design Bernadotte & Björn, Scan-Atlas and Silkeborg mobelfabrik, Danmark, 1960-tal, teak, höjd 79, 112 x 53 cm
Slutpris400 SEK
Karmstol, bambuimitation och rotting
Slutpris250 SEK
Charles and Ray Eames, efter, kontorsstol med armstöd, "EA 117", snurrbar, höj och sänkbar, stomme i aluminium, sits och rygg i vit nylonklädsel
Slutpris4 400 SEK
Charles & Ray Eames, efter, kontorsstol med armstöd, "EA 117", snurrbar, höj och sänkbar, stomme i aluminium, sits och rygg i vit nylonklädsel
Slutpris5 600 SEK
Eero Arnio, efter, (Finland, född 1932),"Bubble Chair", hängande fåtölj
Slutpris6 800 SEK
Barstolar, ett par, Z-modell, kromade stålrör och svart skinnimitation, höjd 83 cm
Slutpris150 SEK
Matbord, 1800-tal, ek, höjd 71, diam 134 cm
Slutpris350 SEK
Vitrinskåp, England, 1900-tal, mahogny med inläggningar i olika träslag, höjd 165, 122 x 37 cm
Slutpris1 000 SEK
Soffbord, samtida, skiva av valnöt, höjd 47, 110 x 62 cm
Slutpris100 SEK
Stolar, 2 st, rokokostil, en från 1800-talets slut, den andra från tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Fåtölj, Frankrike, 1800-tal, Empire, mahogny, hjultrissor
Slutpris150 SEK
Stolar, 6 st, samt karmstolar 2 st, rokokostil, tidigt 1900-tal, signerade och brännmärkta
440
Slutpris600 SEK
Windsorstolar, 4 st, England, 1900-tal, ek
454
Slutpris2 800 SEK
Soffbord, Kina, 1900-tal, svart lack med dekor av blommor, 3 lådor, höjd 41, 122 x 51 cm
455
Slutpris1 800 SEK
Nattduksbord och vägghylla med låda, 1900-talets mitt, teak, höjd 50, 43 x 29 cm, hyllans höjd 23, 33 x 21 cm
465
Slutpris150 SEK
Damarbetsbord, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft
471
Slutpris550 SEK
Öronlappsfåtöljer, ett par, varav en med fotpall, med hjultrissor, beige tygklädsel
492
Slutpris250 SEK
Stolar, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska
494
Slutpris400 SEK