- ÖvrigtRensa filter
Viktsats, skjutmått, tumstock, mm, i parti
Slutpris400 SEK
Bricka, 1800-tal, svartlackerad plåt, med förgylld dekor samt spegel med slott i alplandskap, 60 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Salladskål med bestick, Uppsala slöjd, 1960-tal, teak samt 2 st skålar, teak, varav en märkt ståko, höjd 7,5 - 15,5 cm
Slutpris200 SEK
Herrcykel, Crescent, "Världsmästarcykeln",5-växlad, 1970-tal, Nyskick
Slutpris1 700 SEK
Modellflygplan, 2 st, airbus a-300, boeing 747, Scandinavian Airlines, Fratelli Cesana, Carate Brianza, Milano, plast, längd 53 resp 35 cm
Slutpris500 SEK
Resekoffert, 1900-talets början, Pergamoid, bärhandtag av läder, höjd 40, 100 x 52 cm
Slutpris400 SEK
Pennset, 3 delar, Parker, i etui, guldpläterade, längd ca 13 cm
Slutpris450 SEK
Kniv med slida, möjligen Isakki Järvenpää, Finland, skaft i trä med dekor av Finska lejonet
Slutpris2 100 SEK
Kamelsäck, handknuten, 112 x 47 cm
Slutpris100 SEK
Vas, marmor, höjd 38, diam 12 cm
Slutpris300 SEK
Handlykta, 1900-talets början, mässing och glas, för fotogen, höjd 44, 24 x 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Bordsdekoration, i form av Jaguars kylarprydnad, kromad metall, höjd 8,5, 19 x 5,5 cm
Slutpris1 400 SEK
Georg Jensen, Danmark, skålar, 2 st, "Liquid Bowl Large",
Slutpris300 SEK
127
Lådkamera, Zeiss Ikon Tengoflex, filmkamera, Paillard-Bolex, objektiv, filmrullar, ljusmätare, i väska
Slutpris150 SEK
Symaskin, Bernina, modell Minimatic, 1960/70, komplett i väska
Slutpris500 SEK
Kista, 1800-tal, svartmålad, höjd 45, 93 x 44
Slutpris200 SEK
Brandspruta, 1900-tal, koppar och mässing, längd 60 cm
Slutpris100 SEK
Vaser, 4 st, bl a Artemis, Danmark samt skulptur och skål, keramik, i parti, hö skulptur 49, hö vaser 25-39, diam skål 39 cm
Slutpris700 SEK
Glaskupa på svärtad träplatta, omkring 1900, innehållande torkade blommor, totalhöjd 52 cm, längd ca 48, bredd ca 20 cm
Slutpris1 800 SEK
Slutpris200 SEK
Cakestand, England, mahogny, höjd 91 cm
Slutpris750 SEK
Resväska med hjul och utdragbart handtag, Mulberry, präglad "Scotchgrain" med läderdetaljer, skyltmärkt 006081c, höjd 58, längd 40, djup 27 cm
Slutpris600 SEK
Bricka, 1800-talets andra hälft, svartlackerad, papier mache, förgylld dekor samt inläggningar av pärlemor, 77 x 59 cm
Slutpris300 SEK
Paraplyställ, England, mässing, märkt Derrage, Made In England, höjd 55, diam26
Slutpris950 SEK
Ishinkar 2 st med hänklar, 1 st Alfi, Tyskland, med istång, rostfritt stål, samt 1 st glas
Slutpris150 SEK
Boksamling, vin & champagne, 17 st böcker
Slutpris500 SEK
Lackaskar, 7 st, samt brosch, Ryssland, 1900-tal, olika motiv, i parti
Slutpris400 SEK
Vattenhink med handtag, zinkplåt, höjd 44, diam 24 cm
Slutpris600 SEK
Julius Robert Hannig (1866-1931), skålfat, Jugend, försilvrad metall, lövformat
Slutpris700 SEK
438
Deltagarmedalj, OS London 1948, brons, diam 5 cm
Slutpris1 000 SEK
439
Eldhundar, ett par, Frankrike, 1800-tal, brons och järn, höjd 15, 32 x 45 cm
Slutpris600 SEK
449
Brickor, 3 st, en tidigt 1900-tal, jugend, koppar och mässing, 2 st med Japanskt motiv, diam 39, längd 52 resp 36 cm
Slutpris150 SEK
482
Dalahästar, 3 st, 2 st etikettmärkta bland annat Grannas A.Olsson hemslöjd, Yngve Tjäder Mora, höjd 16,5 - 21, längd 16 - 19 cm
Slutpris550 SEK
498
Glasservis, 54 delar, bestående av 12 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 20 starkvinsglas samt 10 likörglas
Slutpris550 SEK