Kanonauktioner 19 Oktober 2024

EDWARD HALD (1883-1980), takarmatur
Slutpris4 600 SEK
TAKARMATUR, 1930-40-tal
TAKARMATUR, 1930-40-tal
Slutpris3 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms G170, 1970-tal
Slutpris300 SEK
GOLVLAMPA, Art Deco, 1930-tal
GOLVLAMPA, Art Deco, 1930-tal
Slutpris2 100 SEK
TAKLAMPA, Falkenbergs belysning
Slutpris900 SEK
TAKLAMPA, 1960/70-tal,
TAKLAMPA, 1960/70-tal,
Slutpris3 200 SEK
LJUSKRONA MED 5 LJUSPUNKTER ,
LJUSKRONA MED 5 LJUSPUNKTER ,
Slutpris250 SEK
TAKLAMPA, LE Klint
TAKLAMPA, LE Klint
Slutpris450 SEK
ALF SVENSSON & YNGVE SANDSTRÖM
Slutpris1 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, NYA ÖIA typ 86
Slutpris1 200 SEK
GOLVLAMPA 1900-talets slut, 5 ljuspunkter
Slutpris2 400 SEK
LJUSKRONA,  Empirestil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
ÅSA GESSLE (född 1961), bordslampa
Slutpris3 000 SEK
PLAFOND med prismor
PLAFOND med prismor
Slutpris250 SEK
PLAFOND med prismor
PLAFOND med prismor
Slutpris250 SEK
PLAFOND med prismor
PLAFOND med prismor
Slutpris300 SEK
LJUSKRONA, 1900-tal,
LJUSKRONA, 1900-tal,
Slutpris600 SEK
BORDSLAMPA, Jugendstil, metall och glas
Slutpris500 SEK
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS
Slutpris500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par
BORDSLAMPOR, ett par
Slutpris700 SEK
HELENA TYNELL (1918-2016)
HELENA TYNELL (1918-2016)
Slutpris700 SEK
LJUSKRONA FÖR 6 LJUS, 1900-tal
Slutpris600 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
GOLVLAMPA, NAFA, 1900-talets slut
Slutpris150 SEK
LJUSKRONA,  1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, "Lyktan", IKEA
Slutpris600 SEK
TAKARMATUR, ASEA, 1900-talets mitt
Slutpris3 800 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, LUXUS
Slutpris600 SEK
BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal
BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
BORDS/VÄGGLAMPA, 1900-talets början, mässing
Slutpris500 SEK
BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal
BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, 1930/40-tal
SKRIVBORDSLAMPA, 1930/40-tal
Slutpris700 SEK
BÖRNE AUGUSTSSON, bordslampa
BÖRNE AUGUSTSSON, bordslampa
Slutpris350 SEK
JOSEF FRANK ((1885-1967) , taklampa
Slutpris1 600 SEK
BORDSLAMPA, Italien, 1900-talets slut
Slutpris250 SEK
LJUSSKRONA FÖR 6 LJUS, rokokostil
Slutpris300 SEK
STRINDBERGSLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK