Kanonauktioner 16 November 2024
Visning på fredag 15/11 kl 09.00-18.00. Visning även på lördag 16/11 kl 09.00-11.00, innan auktionen börjar.
Vi erbjuder online/live budgivning lördag den 16/11 med början kl 11.00, men budgivningen börjar redan den 8/11 kl 17.00 då vi släpper hela katalogen på nätet.
- Belysning & LamporRensa filter
JOSEF FRANK (1885-1967) golvlampa
Slutpris3 800 SEK
TAKLAMPA, Saturnus-modell, 1920/30-tal
Slutpris2 100 SEK
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS, 1900-tal
Slutpris600 SEK
PAUL KEDELV (1917-1990) bordslampa
Slutpris150 SEK
LJUSKRONA, Empirestil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, samtida
Slutpris700 SEK
LJUSKRONA FÖR 6 LJUS, 2000-tal
Slutpris700 SEK
TAKLAMPA, glas, 1970-tal
Slutpris800 SEK
BORDSLAMPA, 1930/40-tal
Slutpris800 SEK
AKTERLANTERNA, 1900-tal, mässing
Slutpris1 100 SEK
HALLYKTA, 1900-tal, bronspatinerat järn
Slutpris600 SEK
BORDSLAMPA, i form av fotogenlampa
Slutpris400 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
BORDSLAMPFOT, 1930-tal, koppar
Slutpris300 SEK
BORDSLAMPA, D.L.C.
Slutpris600 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Bergboms
Slutpris700 SEK
BORDSLAMPA, fot av drivved
Slutpris350 SEK
DIORAMA, mod. av lastfartyg "Mercantic"
Slutpris900 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal
Slutpris300 SEK
TAKARMATUR, ASEA, 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
STORMLYKTA, Optimus 1200
Slutpris1 000 SEK
BORDSLAMPA, Philips, 1960-tal
Slutpris500 SEK
ARBETSLAMPA, Luxo 1001, 1930-tal
Slutpris400 SEK
LAMPBORD, 1940-tal, björk
Slutpris200 SEK
STALLLYKTA och GLASKUPA
Slutpris300 SEK
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS
Slutpris900 SEK