Kanonauktioner 16 November 2024

Visning på fredag 15/11 kl 09.00-18.00. Visning även på lördag 16/11 kl 09.00-11.00, innan auktionen börjar.

Vi erbjuder online/live budgivning lördag den 16/11 med början kl 11.00, men budgivningen börjar redan den 8/11 kl 17.00 då vi släpper hela katalogen på nätet.

BANG & OLUFSEN, BeoVision 9, TV
Slutpris600 SEK
MARGARETA HENNIX (född 1941)
MARGARETA HENNIX (född 1941)
Slutpris300 SEK
FIGURIN, "Hund med gosse"
FIGURIN, "Hund med gosse"
Slutpris350 SEK
VASER 2 st, Lars Thorén, Rörstrand
Slutpris600 SEK
SKÅLFAT 2 ST, SAMT HÄNKELVAS
SKÅLFAT 2 ST, SAMT HÄNKELVAS
Slutpris150 SEK
PUDERSTOL, 1700-tal, Rokoko
PUDERSTOL, 1700-tal, Rokoko
Slutpris600 SEK
SYLTKRUS, TVÅ ST, Rörstrand
SYLTKRUS, TVÅ ST, Rörstrand
Slutpris400 SEK
VASER 4 ST, Kina 1900-tal
VASER 4 ST, Kina 1900-tal
Slutpris700 SEK
SKED, REY URBAN, Sterlingsilver
Slutpris500 SEK
RAGUSKED, silver, Möllenborg Stockholm
Slutpris1 300 SEK
SILVERBESTICK 6 st, udda
SILVERBESTICK 6 st, udda
Slutpris1 400 SEK
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018)
Slutpris800 SEK
Slutpris250 SEK
SAFTGLAS, 7 st, samt tillbringare
Slutpris250 SEK
MORTLAR MED STÖTAR
MORTLAR MED STÖTAR
Slutpris150 SEK
VAS, sannolikt Willem de Moor
VAS, sannolikt Willem de Moor
Slutpris300 SEK
MARIANNE WESTMAN (1928-2007)
MARIANNE WESTMAN (1928-2007)
Slutpris200 SEK
IRMA CLAESSON, (1911-1988) hänkelvas
Slutpris100 SEK
BERTIL VALLIEN, (född 1938)
BERTIL VALLIEN, (född 1938)
Slutpris300 SEK
FÅTÖLJER, ett par, samtida
366
FÅTÖLJER, ett par, samtida
Slutpris450 SEK
MATBORD , omkring år 1900
MATBORD , omkring år 1900
Slutpris200 SEK
MATSTOLAR 4 ST, samtida tillverkning
Slutpris150 SEK
DAMSKRIVBORD, tidigt 1900-tal, furu
Slutpris300 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal
GOLVLAMPA, 1950-tal
Slutpris300 SEK
KLÄDHÄNGARE, i sekelskiftesstil
Slutpris600 SEK
BARSTOLAR, ett par
BARSTOLAR, ett par
Slutpris250 SEK
STEGPALL, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
OLGA KJELLERSTEDT, olja på duk
Slutpris300 SEK
TAKARMATUR, ASEA, 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
STORMLYKTA, Optimus 1200
STORMLYKTA, Optimus 1200
Slutpris1 000 SEK
OLJEKANNA, Shell, 1950/60-tal, stål
Slutpris700 SEK
BORDSLAMPA, Philips, 1960-tal
BORDSLAMPA, Philips, 1960-tal
Slutpris500 SEK
KARMSTOL, 1900-tal, rokokostil
Slutpris150 SEK
ARBETSLAMPA, Luxo 1001, 1930-tal
Slutpris400 SEK
SÄNGSKÅP, ett par, Kina, 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
KANDELABER, för 5 ljus, Seletti Italy
Slutpris350 SEK
MATBORD, med 2 iläggsskivor, samtida
Slutpris200 SEK
LAMPBORD, 1940-tal, björk
LAMPBORD, 1940-tal, björk
Slutpris200 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJ, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
SPEGEL, 1900-tal, senbarockstil
Slutpris1 600 SEK
TRÄFIGURINER, SPARBÖSSA och SKJUTASK
Slutpris200 SEK
AXEL TALLBERG (1860-1928)
AXEL TALLBERG (1860-1928)
Slutpris100 SEK
BERT HÅGE HÄVERÖ (1932-2014)
BERT HÅGE HÄVERÖ (1932-2014)
Slutpris1 000 SEK
BRICKA, 1900-tal
BRICKA, 1900-tal
Slutpris500 SEK
A ROSENBLAD, olja på pannå
A ROSENBLAD, olja på pannå
Slutpris700 SEK
GUNGSTOL, tidigt 1900-tal
GUNGSTOL, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
STALLLYKTA och GLASKUPA
STALLLYKTA och GLASKUPA
Slutpris300 SEK
CHIFFONJE, 1800-talets andra hälft
Slutpris400 SEK