Kanonauktioner 20 maj 2023

Kanonauktioner 20 maj 2023
PIERRE FORSELL, Vägglampett, "Reflex"
Slutpris550 SEK
HENRIK STUNZ (1885-1966)
HENRIK STUNZ (1885-1966)
Slutpris100 SEK
KAPSYLÖPPNARE, Danmark
KAPSYLÖPPNARE, Danmark
Slutpris300 SEK
FIGURIN, Bodrul Kahalique
FIGURIN, Bodrul Kahalique
Slutpris300 SEK
LJUSKRONA för 9 ljuspunkter
LJUSKRONA för 9 ljuspunkter
Slutpris700 SEK
RÖLAKANSMATTA, Alestalon
RÖLAKANSMATTA, Alestalon
Slutpris600 SEK
KITTEL, 1800-tal, koppar
KITTEL, 1800-tal, koppar
Slutpris500 SEK
PALLAR, ETT PAR, 1900-tal
PALLAR, ETT PAR, 1900-tal
Slutpris450 SEK
HANS VIKSTEN (1926-1987)
HANS VIKSTEN (1926-1987)
Slutpris100 SEK
BLOMBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
STOLAR, 2 st, rokoko, 1700-tal
Slutpris400 SEK
KVINNOFIGURIN, GOEBEL
KVINNOFIGURIN, GOEBEL
Slutpris250 SEK
SALT OCH PEPPARKAR
SALT OCH PEPPARKAR
SlutprisInga bud
PENTTI SARPANEVA (1925-1978)
PENTTI SARPANEVA (1925-1978)
Slutpris200 SEK
BLOMBÄNK, kopparinsats, 1970-tal
Slutpris700 SEK
HÄNGSKÅP, Dalarna, daterat anno 1810
Slutpris2 800 SEK
RYAMATTA, 1970-tal
RYAMATTA, 1970-tal
Slutpris300 SEK
HALSSMYCKEN med kedjor, 2 st
HALSSMYCKEN med kedjor, 2 st
Slutpris450 SEK
SOFFA, Frankrike, 18/1900-tal
SOFFA, Frankrike, 18/1900-tal
Slutpris750 SEK
SlutprisInga bud
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal
Slutpris100 SEK
BONBONJÄRER, 4st, samt skål och fat
Slutpris500 SEK
KARAOKE SYSTEM, "Party Bundle", Singtrix
Slutpris750 SEK
ARMBAND, 900 silver, filigranarbete
Slutpris400 SEK
HERRARMBANDSUR, Novus
HERRARMBANDSUR, Novus
Slutpris150 SEK
LITOFANILAMPA, 1900-tal,
LITOFANILAMPA, 1900-tal,
Slutpris850 SEK
ARMRING, vitmetall och malakit
Slutpris250 SEK
TAKARMATUR, 1900-talets mitt
TAKARMATUR, 1900-talets mitt
Slutpris1 700 SEK
SABEL, M/1808
SABEL, M/1808
Slutpris1 600 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, 1950-tal
ARMBANDSUR, 2 st, 1950-tal
Slutpris150 SEK
GOLVSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
SKÄNK, gustaviansk stil 1900-tal
Slutpris850 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-tal
STOLAR, 4 st, 1900-tal
Slutpris100 SEK
ISHOCKEYSPEL, Aristo Puck, 1950-tal
Slutpris300 SEK
SKULPTURER, 2 st, Kina, 1900-tal
Slutpris100 SEK
OTTO GRIPENSVÄRD, (1847-1933), etsning
SlutprisInga bud
DEKORELEMENT, Kina,1900-tal
DEKORELEMENT, Kina,1900-tal
Slutpris350 SEK
LJUSKRONA för 7 ljuspunkter
LJUSKRONA för 7 ljuspunkter
Slutpris300 SEK
ARMBANDSUR, P.W.C.
ARMBANDSUR, P.W.C.
Slutpris100 SEK
SKOKNEKT, Peerage, England
SKOKNEKT, Peerage, England
Slutpris550 SEK
GERDA ÅKESON (1909-1992), färglitografi
Slutpris200 SEK
ANDERS HELLER, etsning
ANDERS HELLER, etsning
SlutprisInga bud
HÅKAN BULL, född 1953, litografi
SlutprisInga bud
TÄNDARE, 2 st, Ronson samt Zephyr
Slutpris700 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 2 st, Ursula Printz
Slutpris400 SEK
FIGURIN, konstmaterial, etikettmärkt
Slutpris100 SEK
AFRIKANSK DEKORATIV MASK
AFRIKANSK DEKORATIV MASK
Slutpris100 SEK
HERRCYKEL, Crecent "världsmästarcyckeln"
Slutpris800 SEK