Kanonauktioner 17 juni 2023

Visning på Fredag 16/6 kl 09.00-18.00. Visning på Lördag 17/6 kl 09.00-11.00, innan auktionen börjar.

Vi erbjuder online/live budgivning med början kl 11.00 lördag den 17 juni, men vi hoppas ändå att ni kommer till oss och tar del av showen i våra lokaler. Vi bjuder på mat, dryck, bubbel och underhållning.

Kanonauktioner 17 juni 2023
LJUSKRONA, 1900-TAL
LJUSKRONA, 1900-TAL
Slutpris400 SEK
SKRIN, JUGEND, 1900-TALETS BÖRJAN
Slutpris250 SEK
SYBORD, 1800-TALETS SLUT
SYBORD, 1800-TALETS SLUT
Slutpris700 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-TAL
Slutpris550 SEK
TAKARMATUR FÖR 6 LJUS
TAKARMATUR FÖR 6 LJUS
Slutpris100 SEK
MINDRE BYRÅER, ETT PAR
MINDRE BYRÅER, ETT PAR
Slutpris600 SEK
MONOGRAMISTEN GW
MONOGRAMISTEN GW
SlutprisInga bud
BYRÅ, OMKRING 1900, TYSKLAND
BYRÅ, OMKRING 1900, TYSKLAND
Slutpris700 SEK
BORDSLAMPA, KINA, 17/1800-TAL
BORDSLAMPA, KINA, 17/1800-TAL
Slutpris250 SEK
STURE BRANDTBERG (1914-2004)
STURE BRANDTBERG (1914-2004)
SlutprisInga bud
ORIENTMATTA, Hamadan, handknuten,
Slutpris550 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal
Slutpris850 SEK
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS
Slutpris750 SEK
PIEDESTALER, 2 ST
PIEDESTALER, 2 ST
Slutpris200 SEK
I. HERMELIN, Blomsterstilleben
Slutpris200 SEK
SILVESTRI, skål, Venedig, Italien
Slutpris150 SEK
DAVID HICKS, ENGLAND, 1800-TAL
Slutpris100 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001)
GUSTAV RUDBERG (1915-2001)
Slutpris250 SEK
BORDSPENDYL, 1800-tal
BORDSPENDYL, 1800-tal
Slutpris400 SEK
FÖRVARINGSSKRIN, omkring år 1900
Slutpris1 900 SEK
BARNSEKRETÄR, England
BARNSEKRETÄR, England
Slutpris1 300 SEK
SKED OCH SÅSSLEV, silver
SKED OCH SÅSSLEV, silver
Slutpris500 SEK
GOLVLJUSSTAKE, 1900-tal
GOLVLJUSSTAKE, 1900-tal
Slutpris300 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
BOKHYLLA, England, 1900-tal
BOKHYLLA, England, 1900-tal
Slutpris300 SEK
FLASKA, Kina, 1800-tal
FLASKA, Kina, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
STEKFAT, Kina, Qianlong, (1736-1795)
Slutpris900 SEK
KANDELABER, för 4 ljus
KANDELABER, för 4 ljus
Slutpris1 000 SEK
HANS VIKSTEN (1926-1987)
HANS VIKSTEN (1926-1987)
Slutpris100 SEK
KVINNOFIGURIN, GOEBEL
KVINNOFIGURIN, GOEBEL
Slutpris200 SEK
STIG BORGLIND, (1892-1965) etsning
Slutpris250 SEK
PENTTI SARPANEVA (1925-1978)
PENTTI SARPANEVA (1925-1978)
Slutpris300 SEK
ARMRING, vitmetall och malakit
Slutpris300 SEK
SALT OCH PEPPARKAR
SALT OCH PEPPARKAR
Slutpris250 SEK
SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-tal
STOLAR, 4 st, 1900-tal
Slutpris100 SEK
BORD, 1930-TAL, FUNKIS
BORD, 1930-TAL, FUNKIS
Slutpris400 SEK
BORDSLAMPOR, ETT PAR
BORDSLAMPOR, ETT PAR
Slutpris2 200 SEK
PALL, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT
Slutpris350 SEK
OTTO GRIPENSVÄRD, (1847-1933), etsning
Slutpris100 SEK
BORDSLAMPOR, ETT PAR
BORDSLAMPOR, ETT PAR
Slutpris950 SEK
AXEL OHLSON (1899-1986)
AXEL OHLSON (1899-1986)
Slutpris1 400 SEK
BOKSNURRA, 1900-TAL
BOKSNURRA, 1900-TAL
Slutpris550 SEK
ANDERS HELLER, etsning
ANDERS HELLER, etsning
Slutpris100 SEK
RAMAR, 3 st, varav en spegellampett
Slutpris450 SEK
ARBETSLAMPA, INDUSTRIMODELL
ARBETSLAMPA, INDUSTRIMODELL
Slutpris450 SEK
GOLVUR, tidigt 1800-tal
GOLVUR, tidigt 1800-tal
Slutpris500 SEK
HÄNGSKÅP, mellansverige, daterat 1800
Slutpris800 SEK