23 BRÖLLOPSGRYTA BRUZAHOLMS BRUK
Daterad 1833, praktgryta i gjutjärn, Lock och sidor märkta A:L, S:M: M. BLOMSHOLMEN. DEN. 22/9 1833 BRUZAHOLM, lock med reliefdekor av figurer, Hö med lock 26, lä med hänklar 42, br 25,5 cm
Proveniens: Gunnar Bengtsson samlingar
Slagavgift (inkl. moms) | 63 SEK |