Kanonauktioner 23 September 2023

GOLVLAMPA, 1950-TAL
GOLVLAMPA, 1950-TAL
Slutpris700 SEK
ALVAR AALTO, (1898-1976),
ALVAR AALTO, (1898-1976),
Slutpris5 400 SEK
CARL MALMSTEN (1888-1972), Golvlampa
Slutpris1 400 SEK
BORDSLAMPA, TIFFANYSTIL, 1900-TAL
Slutpris400 SEK
BORDSLAMPOR, ETT PAR
BORDSLAMPOR, ETT PAR
Slutpris900 SEK
BORDSLAMPOR, ETT PAR, "BROADWAY"
Slutpris150 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Flygsfors
Slutpris1 000 SEK
LJUSKRONA, VENETIANSK STIL, 1900-TAL
Slutpris1 900 SEK
BORDSLAMPA, 1900-tal, Funkis
BORDSLAMPA, 1900-tal, Funkis
Slutpris1 500 SEK
PAUL HENNINGSEN, (1894-1967) "PH5"
Slutpris1 200 SEK
CARL FAGERLUND (1915-2011)
CARL FAGERLUND (1915-2011)
Slutpris150 SEK
LJUSKRONA, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris800 SEK
BORDSLAMPOR, 2 ST, RÖRSTRAND
BORDSLAMPOR, 2 ST, RÖRSTRAND
Slutpris900 SEK
FLOS, Italien, Vägglampa, "Oplight W2"
Slutpris500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT
Slutpris100 SEK
Slutpris500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-TAL
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-TAL
Slutpris650 SEK
LJUSKRONA, Gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
PLAFOND MED PRISMOR, 1900-TAL
PLAFOND MED PRISMOR, 1900-TAL
Slutpris450 SEK
TAKARMATUR, TIFFANYTYP
TAKARMATUR, TIFFANYTYP
Slutpris600 SEK
BORDSLAMPOR, 2 ST
BORDSLAMPOR, 2 ST
Slutpris700 SEK
BORDSLAMPA, ART DECOSTIL
BORDSLAMPA, ART DECOSTIL
Slutpris350 SEK
FOTOGENLAMPA, omkring 1900
FOTOGENLAMPA, omkring 1900
Slutpris350 SEK
FERRUCIO LAVIANI (Italien, F. 1960)
Slutpris850 SEK
CARL FAGERLUND (1915-2011)
CARL FAGERLUND (1915-2011)
Slutpris1 000 SEK
TAKARMATURER, ETT PAR
TAKARMATURER, ETT PAR
Slutpris550 SEK
ARBETSLAMPA, industrimodell, 1950-tal
Slutpris800 SEK
FÖNSTERLAMPOR, 3 ST, TIFFANYTYP
Slutpris750 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms,
GOLVLAMPA, Bergboms,
Slutpris300 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
GOLVLAMPA, 1900-tal
GOLVLAMPA, 1900-tal
Slutpris300 SEK
ANDERS PEHRSON, "KNUBBLING" Takarmatur
Slutpris700 SEK
TAKARMATURER MED PRISMOR, ett par
Slutpris500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, OMKRING 1900
Slutpris950 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, IKEA, modell G302
Slutpris150 SEK
LJUSKRONA, Rokokostil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
LJUSKRONA, rokostil, 1900-tal
LJUSKRONA, rokostil, 1900-tal
Slutpris650 SEK
TAKARMATUR, 1900-TAL
TAKARMATUR, 1900-TAL
Slutpris400 SEK
GOLVLAMPA, Aneta, ledbar
GOLVLAMPA, Aneta, ledbar
Slutpris450 SEK
BOUILLOTTELAMPA, mässing
BOUILLOTTELAMPA, mässing
Slutpris200 SEK
TAKLAMPA, 1930/40-tal
TAKLAMPA, 1930/40-tal
Slutpris250 SEK
CARL FAGERLUND (1915-2011)
CARL FAGERLUND (1915-2011)
Slutpris300 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, Skar, Hjo
Slutpris200 SEK
AMPEL, Karl Johan stil, för 6 st ljus
Slutpris250 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, orientaliska
460
Slutpris250 SEK
TAKARMATUR, TIFFANYSTIL, 1900-TAL
466
Slutpris450 SEK
BORDSLAMPA, SAMTIDA, PORSLIN
472
BORDSLAMPA, SAMTIDA, PORSLIN
Slutpris150 SEK