Kanonauktioner 23 September 2023

CARL MALMSTEN, FÅTÖLJ MED FOTPALL
Slutpris7 600 SEK
ÅMELLS, SKÅP MED VITRINÖVERDEL
Slutpris2 800 SEK
ENGLESSON, SIDEBOARD
ENGLESSON, SIDEBOARD
Slutpris3 400 SEK
CHARLES AND RAY EAMES, SOFFBORD
Slutpris3 000 SEK
CARL MALMSTEN, FÅTÖLJ
CARL MALMSTEN, FÅTÖLJ
Slutpris5 400 SEK
FM HYLLSYSTEM, 8 DELAR
FM HYLLSYSTEM, 8 DELAR
Slutpris800 SEK
BADKARSSOFFA, GUSTAVIANSK STIL
Slutpris1 600 SEK
KARMSTOLAR, ETT PAR, STOLAR ETT PAR
Slutpris1 500 SEK
STOLAR, 6 st, Gustavianska, 1700-tal
Slutpris6 400 SEK
OLLE PIRA, HYLLSYSTEM, "PIRA"
OLLE PIRA, HYLLSYSTEM, "PIRA"
Slutpris4 400 SEK
VÄGGHYLLA, STRINGMODELL, 1960-TAL
Slutpris550 SEK
CARL MALMSTEN (1888-1972), "Lilla China"
Slutpris3 000 SEK
MINIATYRBYRÅ, OMKRING 1700-TAL
Slutpris4 800 SEK
MINDRE BORD, KINA, 1900-TAL
MINDRE BORD, KINA, 1900-TAL
Slutpris150 SEK
SKÅP, 1900-talets början, Art Nouveau
Slutpris2 000 SEK
SOFFBORD, SWEDISH GRACE, CA 1930-TAL
Slutpris650 SEK
SKOLBÄNK, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT
Slutpris150 SEK
TITTI FABIANI, Vitrinskåp
TITTI FABIANI, Vitrinskåp
Slutpris1 800 SEK
CARL MALMSTEN (1888-1972), Karmstol
Slutpris750 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, 1700-TAL, EK
Slutpris750 SEK
BUTLERS TRAY, IDEGRAN, 1900-TAL
Slutpris800 SEK
MATBORD MED 6 STOLAR, JOC
MATBORD MED 6 STOLAR, JOC
Slutpris400 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Barcelona"
Slutpris1 400 SEK
KARMSTOL, Gustaviansk, omkring 1800
113
Slutpris1 600 SEK
KAPTENSSTOLAR, 6 st, omkring  år 1900
Slutpris850 SEK
FÄLLBORD, SENT 1900-TAL
FÄLLBORD, SENT 1900-TAL
Slutpris400 SEK
SOFFBORD, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris200 SEK
SYBORD, TIDIGT 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris200 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-TAL
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-TAL
Slutpris300 SEK
KARMSTOL, ENGLAND, 18/1900-TAL
Slutpris200 SEK
POUDREUSE, 1900-TAL
POUDREUSE, 1900-TAL
Slutpris300 SEK
KARMSTOL, 17/1800-TAL, ALLMOGE
Slutpris100 SEK
KLAFFBORD,  MED TVÅ STOLAR
KLAFFBORD, MED TVÅ STOLAR
Slutpris550 SEK
SOFFBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT
Slutpris300 SEK
 FÅTÖLJ, "Red and blue chair"
FÅTÖLJ, "Red and blue chair"
Slutpris1 700 SEK
SKÅP MED INFÄLLD SPEGEL
SKÅP MED INFÄLLD SPEGEL
Slutpris800 SEK
NILS JONSSON, SIDOBORD "TELMA"
Slutpris700 SEK
MATSALGRUPP, 1900-tal, 9 delar
Slutpris2 600 SEK
KARMSTOL, Gustaviansk, 1700-tal
Slutpris1 500 SEK
BORD, 1700-TAL, ALLMOGE
BORD, 1700-TAL, ALLMOGE
Slutpris600 SEK
RAKSPEGEL PÅ PELARFOT
RAKSPEGEL PÅ PELARFOT
Slutpris650 SEK
SALONGSBORD, NYROKOKO
SALONGSBORD, NYROKOKO
Slutpris550 SEK
BORD, SAMTIDA
BORD, SAMTIDA
Slutpris550 SEK
HERRBYRÅ, OMKRING 1900
HERRBYRÅ, OMKRING 1900
Slutpris550 SEK
SKRIVBORD, TIDIGT 1900-TAL
SKRIVBORD, TIDIGT 1900-TAL
Slutpris800 SEK
KARMSTOL, OMKRING ÅR 1900
KARMSTOL, OMKRING ÅR 1900
Slutpris400 SEK
Slutpris450 SEK
HELMUT STARKE, "Frankfurt Chair"
Slutpris300 SEK