Kanonauktioner 16 december 2023

PARAPLYSTÄLL, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
SEKRETÄR, med lådor, i form av herrbyrå
Slutpris300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, handknuten
Slutpris650 SEK
HARRY FAHLSTEDT (1904-1977)
HARRY FAHLSTEDT (1904-1977)
Slutpris800 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
JOHANNES OLSSON (f. 1945), Litografi
Slutpris100 SEK
SVANTE KEDE (1877-1955), Olja på pannå
Slutpris300 SEK
RESEKOFFERT/RESEGARDEROB
RESEKOFFERT/RESEGARDEROB
Slutpris450 SEK
R. LÉMON, Olja på pannå, "Fullriggare"
Slutpris200 SEK
ANNIG SARIAN, Stolar, 5 st, "Thalia"
Slutpris150 SEK
ARAMIS NEY (F. 1943), Blandteknik
Slutpris200 SEK
POKALER, 5 st (3+2), samt karaff
Slutpris150 SEK
DAGMAR NORELL (1917-1996), Etsning
Slutpris150 SEK
YTTERFODER, ett par, "Empire"
YTTERFODER, ett par, "Empire"
Slutpris300 SEK
RÖLAKANSMATTA, "Tulpaner"
RÖLAKANSMATTA, "Tulpaner"
Slutpris500 SEK
REVELJTRUMPET, 1900-tal
REVELJTRUMPET, 1900-tal
Slutpris950 SEK
LISA LARSON (f. 1931), Figurin, "Max"
Slutpris850 SEK
TOMTAR, 3 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
JULGRANSKULOR, ca 25 st, äldre
Slutpris500 SEK
MAT OCH KAFFESERVIS, 72 delar, porslin
Slutpris800 SEK
KLOCKSTAPEL, juldekoration, 1900-tal
Slutpris550 SEK
MODELL AV ÅMÅLS KYRKA, Adventskyrka
Slutpris400 SEK
GÖRAN DYHLÉN, Samtida, collage
SlutprisInga bud
BOUILLOTTELAMPA, ÖIA, samtida
BOUILLOTTELAMPA, ÖIA, samtida
Slutpris750 SEK
MILITÄRCYKEL, 1960-tal
MILITÄRCYKEL, 1960-tal
Slutpris800 SEK
ORIENTALISKT KERAMIK, i parti
ORIENTALISKT KERAMIK, i parti
Slutpris2 500 SEK
KRISTALLFÖREMÅL, 5 st,  i parti
Slutpris350 SEK
BORDSDEKORATIONER, 2 st, påfåglar
Slutpris1 200 SEK
BORDSLAMPA, Kantonporslin
BORDSLAMPA, Kantonporslin
Slutpris200 SEK
STOLAR, ett par, 1800-tal, Senempire
Slutpris150 SEK
VIPPBORD, England, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
GOLVLAMPA "Arcade", Ateljé Lyktan
Slutpris1 100 SEK
BYRÅ, med stenskiva, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
SERVERINGSVAGN, gustaviansk stil
Slutpris600 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
DJURFIGURINER, 36 st, glas, i parti
Slutpris400 SEK
LJUSSTAKE, 1700-talets slut, tenn
Slutpris550 SEK
LJUSSTAKE, 1700-tal, mässingsplåt
Slutpris600 SEK
BADKAR, 1900-talets första hälft, zink
Slutpris1 300 SEK
GOLVLAMPA, ÖIA, mässing
GOLVLAMPA, ÖIA, mässing
Slutpris600 SEK
SKINNSOFFA, 2-sits, 1970/80-tal
Slutpris350 SEK
GOLVLAMPA, Nybro Armaturfabrik
Slutpris550 SEK
PLAFOND, 1940-tal, frostat glas
Slutpris100 SEK
BORDSLAMPA, Empirestil 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
ORIENTMATTA, Abade, handknuten
Slutpris650 SEK
TENNFAT, 17/1800-tal
TENNFAT, 17/1800-tal
Slutpris2 100 SEK
SIDEBORD, England, mahogny
SIDEBORD, England, mahogny
Slutpris550 SEK
SABLAR, 2 ST, 18/1900-TAL
SABLAR, 2 ST, 18/1900-TAL
Slutpris700 SEK