Kanonauktioner 16 december 2023
MOCCASERVIS, 1900-talets början
Slutpris150 SEK
KAMFERKISTA, Kina, 1900-tal
Slutpris800 SEK
HATTHYLLA, Alvar Aalto
Slutpris550 SEK
LOTTIE HERMANSSON, (född 1949)
Slutpris150 SEK
HERTHA BENGTSSON (1917-1993)
Slutpris400 SEK
RENATE STOCK-PAULSON (Född 1950)
Slutpris300 SEK
MARGARETA HENNIX (född 1941)
Slutpris200 SEK
SKÅP MED HYLLA/NATTDUKSBORD
Slutpris800 SEK
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
ATENIENNE FÖR HÖRN, mahogny
Slutpris500 SEK
SIXTEN HAAGE (1926-2021), färglitografi
Slutpris100 SEK
LISA LARSON (född 1931), "Solros"
Slutpris900 SEK
SKOLBÄNK, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
STOL/PALL, Allmoge, 1800-tal
Slutpris650 SEK
KAFFESERVISDELAR, 18 st, Hackefors
Slutpris100 SEK
TAVELRAMAR, 2 st, förgyllda
Slutpris200 SEK
KERSTIN ABRAM NILSSON (1931-1998)
Slutpris600 SEK
SVEN JONSSON (1902-1981)
Slutpris450 SEK
SPEGELLAMPETT, nyrokoko
Slutpris450 SEK
SNURRPALL, tidigt 1900-tal, mahogny
Slutpris950 SEK
SKRIVBORDSSTOL, 1800-tal, mahogny
Slutpris700 SEK
MATS HEIDVALL (född 1949), silkscreen
Slutpris450 SEK
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, väggplakett
Slutpris300 SEK
KAKFORMAR, 6 st, 1800-tal, koppar
Slutpris200 SEK
KAKFAT PÅ FOT, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
PARTI GLAS bland annat pressglas
Slutpris100 SEK
MATSERVIS, 40 delar, "Tyra"
Slutpris100 SEK
ULF TROTZIG (1925-2013), färgetsning
Slutpris100 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 2 st, Kina
Slutpris650 SEK
PALL, Kenya, trä och metall
Slutpris100 SEK
STANISLAW ZOLADZ (Född 1952),litografi
Slutpris650 SEK
BRITT-LOUISE SUNDELL (1928-2011)
SlutprisInga bud
BJÖRN KRESTESEN (Född 1951),
Slutpris150 SEK
SVÄRD MED LÄDERBALJA, Masai, Kenya
Slutpris400 SEK
SOFFA, Art Forma, England
Slutpris800 SEK
ETAGERER/ SÄNGBORD, skivor i marmor
Slutpris2 100 SEK
HANS VIKSTEN (1926-1987), färglitografi
Slutpris150 SEK
SABEL MED BALJA, Sverige, M-1867
Slutpris1 200 SEK
KORGSTOL, 2000-tal
Slutpris200 SEK
KAI STEFFENSEN, olja på duk
Slutpris650 SEK
PRINS EUGEN, ytterfoder
Slutpris650 SEK
KAFFESKEDAR, 13 st (6+4+2+1), silver
Slutpris700 SEK
BERTIL VALLIEN (född 1938), fat
Slutpris450 SEK
EVA BOSTRÖM (född 1954), olja på duk
Slutpris450 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "Crocket",
Slutpris450 SEK
KAFFESERVIS, 13 delar, Kina
Slutpris200 SEK
ACKE OLDENBURG (1923-2005), färglitografi
Slutpris700 SEK
PRINS EUGEN, ytterfoder, ett par
Slutpris600 SEK