Kanonauktioner 15 Juni 2024
- Belysning & LamporRensa filter
POUL HENNINGSEN (1894-1967) Danmark
Slutpris3 400 SEK
VÄGGLAMPA, Josef Frank
Slutpris3 200 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
LJUSLYKTOR, ett par, empirestil
Slutpris1 300 SEK
BORDSLAMPFÖTTER, Ateljé Lyktan, Åhus
Slutpris600 SEK
BORDSLAMPA, samtida, betsat trä
Slutpris250 SEK
106
BORDSLAMPA, Belid, modell B4002
Slutpris400 SEK
107
BORDSLAMPA, Örsjö belysning
Slutpris250 SEK
GOLVLAMPA, Belid, modell G3002
Slutpris600 SEK
ARNE JACOBSEN, taklampa "Lilla AJ pendel"
Slutpris800 SEK
TAKLAMPA, tidigt 1900-tal, jugend
Slutpris400 SEK
BORDSLAMPA, Lyktan Bankeryd
Slutpris300 SEK
TAKARMATUR, 1940-tals stil
Slutpris250 SEK
TAKPLAFOND, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Slutpris1 600 SEK
TAKARMATUR, 1930-tal, Art Deco
Slutpris1 200 SEK
WILHELM WAGENFELD, väggarmatur
Slutpris300 SEK
LJUSKRONA FÖR 4 LJUS
Slutpris250 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
GOLVLAMPA, trä och glas, 1970-tal
Slutpris250 SEK
AMPEL, 1900-talets mitt, glas
Slutpris100 SEK
VAGNSLYKTA, omkring 1900
Slutpris350 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
AMPEL, sengustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris450 SEK
BORD/VÄGGLAMPA1930/40-tal
Slutpris200 SEK
TAKARMATUR, förgylld metall, glas
Slutpris250 SEK