Kanonauktioner 21 September 2024
- Belysning & LamporRensa filter
STRINDBERGSLAMPA, 1900-talets början
Slutpris900 SEK
TAKARMATUR, 1930-tal, kupa i frostat glas
Slutpris400 SEK
ADVENTSLJUSSTAKAR, ETT PAR
Slutpris700 SEK
LJUSSKRONA FÖR 6 LJUS, rokokostil
Slutpris300 SEK
HALLAMPA, tidigt 1900-tal,
Slutpris300 SEK
ANDERS PEHRSON (1912-1982) taklampa
Slutpris2 000 SEK
Slutpris1 500 SEK
TAKARMATUR FÖR 6 LJUS MED PRISMOR
Slutpris600 SEK
FOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
106
SKEPPSBLOCK OMGJORD TILL LAMPA
Slutpris1 200 SEK
AMPEL FÖR 3 LJUS, sengustaviansk
Slutpris1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, bordslampfot
Slutpris150 SEK
GOLVLAMPA, "Tullgarn"
Slutpris1 000 SEK
FASADBELYSNING FÖR VÄGG
Slutpris400 SEK
SPEGEL MED BELYSNING, 1950/60-tal
Slutpris350 SEK
TAKLAMPA, 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), taklampa
Slutpris1 200 SEK
AMPEL, 1800-talets mitt, senempire
Slutpris1 100 SEK
ARBETSLAMPA, Louis Poulsen
Slutpris600 SEK
LJUSKRONOR, 1 par, 1900-tal
Slutpris500 SEK
TAKARMATUR, 1900-talets andra fjärdedel
Slutpris150 SEK
LISA LARSON (1931-2024), ljuslykta
Slutpris800 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Tiffanystil
Slutpris1 700 SEK
VÄGGAPPLIQUER, 2 par
Slutpris150 SEK
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS
Slutpris700 SEK
HELENA TYNELL (1918-2016)
Slutpris700 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1970-tal
Slutpris1 800 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal
Slutpris2 100 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), bordslampa
Slutpris1 200 SEK
TUPPASTAKE, för vägg
Slutpris600 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, modell B72
Slutpris300 SEK
BORDSLAMPA, samtida
Slutpris600 SEK