Kanonauktioner 23 September 2023

FÅTÖLJ, 1900-TAL
FÅTÖLJ, 1900-TAL
Slutpris200 SEK
LACKSKÅP, Kina, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
SOFFBORD, Kina, 1900-tal
SOFFBORD, Kina, 1900-tal
Slutpris100 SEK
KARMSTOL, ROTTING, KOLONIALSTIL
Slutpris250 SEK
SKRIVBORD, ENGLAND, 1900-TAL,
SKRIVBORD, ENGLAND, 1900-TAL,
Slutpris2 300 SEK
TABURETT, OMKRING  ÅR 1800
TABURETT, OMKRING ÅR 1800
Slutpris3 400 SEK
SERVERINGSBORD PÅ HJUL MED HYLLA
Slutpris400 SEK
KORGSTOL, 18/1900-tal
KORGSTOL, 18/1900-tal
Slutpris250 SEK
BYRÅ, omkring 1900
BYRÅ, omkring 1900
Slutpris2 500 SEK
STOLAR, ett par, Berga Form
STOLAR, ett par, Berga Form
Slutpris300 SEK
GOLVUR, 1800-talets första hälft
Slutpris4 200 SEK
BYRÅ, BAROCKSTIL, 1900-TAL
BYRÅ, BAROCKSTIL, 1900-TAL
Slutpris200 SEK
STEGPALL, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
SNURRFÅTÖLJ, "Poem"
SNURRFÅTÖLJ, "Poem"
Slutpris400 SEK
PHILIPPE STARCK (f. 1949), Karmstol
Slutpris400 SEK
VAPENSKÅP, Norlyx
VAPENSKÅP, Norlyx
Slutpris2 200 SEK
Stolar, 4 st, formpressat trä, vitmålade, fotställning i förkromat stål
Slutpris150 SEK
CHIFFONJE, omkring 1900
CHIFFONJE, omkring 1900
Slutpris1 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, 1900-tal
PARAPLYSTÄLL, 1900-tal
Slutpris500 SEK
TOALETTBORD, Stockholmsarbete
TOALETTBORD, Stockholmsarbete
Slutpris2 100 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Eathan Allen, USA
Slutpris400 SEK
HERRBYRÅ, omkring 1900
HERRBYRÅ, omkring 1900
Slutpris500 SEK
ALF SVENSSON (1923-1992), soffbord
Slutpris950 SEK
SKÄNKSKÅP, ALLMOGE, DATERAD 1821
Slutpris1 900 SEK
SOFFBORD, samtida, "Lucca 96"
SOFFBORD, samtida, "Lucca 96"
Slutpris550 SEK
SKULPTUR/BORDSSTOL, 19/2000-tal
Slutpris400 SEK
KARMSTOL, 1930/40-tal
KARMSTOL, 1930/40-tal
Slutpris200 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, KARL-JOHAN
Slutpris2 400 SEK
TVÄRSLÅSTOLAR, 4 st, 1800-tal
TVÄRSLÅSTOLAR, 4 st, 1800-tal
Slutpris100 SEK
SKÄKTBÄNK, daterad 1880
SKÄKTBÄNK, daterad 1880
Slutpris650 SEK
SOFFA, "Arild", svart skinn
SOFFA, "Arild", svart skinn
Slutpris1 200 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1960/70-tal
Slutpris200 SEK
ENGLESSON, SIDEBOARD, "STOCKHOLM"
Slutpris850 SEK
SKRIVBYRÅ OMKRING 1900, VALNÖT
Slutpris1 800 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Ulferts, Tibro
Slutpris400 SEK
GUNILLA ALLARD (F. 1957), "Saturn"
Slutpris650 SEK
VICO MAGISTRETTI (1920-2006), Italien
Slutpris1 200 SEK
CARL MALMSTEN (1888-1972), Fåtölj
Slutpris1 900 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, Nyrokoko
Slutpris1 300 SEK
MÅLARSTAFFLI, höj och sänkbart
Slutpris2 100 SEK
TOILETTEBORD, 1800-talets mitt
Slutpris500 SEK
MATBORD, 1900-tal, gustavianskstil
Slutpris350 SEK
JORDGLOB, 1900-tal, på trästativ
Slutpris250 SEK
FÄLLSTOLAR, 3 st, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal, ek
Slutpris150 SEK
BYRÅ, Sengustavianskstil, tidigt 1900-tal
437
Slutpris1 100 SEK
SKRIVBORD MED UPPSATS, samt stol
438
Slutpris1 100 SEK
SOFFBORD, tidigt 1900-tal
439
SOFFBORD, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK