Kanonauktioner 21 Oktober 2023

ORIENTMATTA, MIR, HANDKNUTEN
ORIENTMATTA, MIR, HANDKNUTEN
Slutpris400 SEK
VÄLLINGKLOCKA, 1800-TAL
VÄLLINGKLOCKA, 1800-TAL
Slutpris1 800 SEK
VAS 2 ST, SILVER, GAB, 1930, RESP 1927
Slutpris2 700 SEK
HALSTER, 17/1800-tal, järnsmide
Slutpris300 SEK
JAKT OCH FISKEVÄSKA, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
CARL MILLES, efter, "Little fish"
Slutpris2 400 SEK
BRASSTÄLL, 4 delar, 1900-tal, järnsmide
Slutpris450 SEK
KAKELUGNSLUCKA MED JÄRNRAM
KAKELUGNSLUCKA MED JÄRNRAM
Slutpris300 SEK
BYRÅ, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
BYRÅ, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris300 SEK
FASADLYKTA, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
NICOLE COPE (F. 1938, England/Italien)
Slutpris1 200 SEK
PARTI KINAPORSLIN
PARTI KINAPORSLIN
Slutpris2 200 SEK
PARTI SILVER, VIKT 145 GRAM
PARTI SILVER, VIKT 145 GRAM
Slutpris750 SEK
TAPIO WIRKKALA (1915-1985), VAS
Slutpris1 400 SEK
ERIC LÖFMAN (1925-1994), LJUSSTAKAR
Slutpris800 SEK
KAFFESERVIS 28 DELAR, "BLÅ BLOM"
Slutpris700 SEK
OLLE ALBERIUS (1926-1993) "VICTORIA"
Slutpris450 SEK
KARAFF MED PROPP, EKENÄS GLASBRUK
Slutpris500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TAL
Slutpris1 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-TAL, BAROCKSTIL
Slutpris100 SEK
SALT OCH PEPPARKAR, 1960/70-tal
Slutpris300 SEK
FRUKTTALLRIKAR, "HOTESSE", FRANKRIKE
Slutpris350 SEK
OLLE OHLSSON (FÖDD 1928) AKVARELL
Slutpris500 SEK
ORIENTMATTA, FIGURAL, HANDKNUTEN
Slutpris3 800 SEK
SPEGEL, 18/1900-TAL, KARL-JOHANSTIL
Slutpris200 SEK
HARRISON WEIR (1824-1906), efter, 6 st
Slutpris800 SEK
PAUL HOFF (FÖDD 1945), PANDA
PAUL HOFF (FÖDD 1945), PANDA
Slutpris850 SEK
GLASSERVIS, 46 DELAR, KOSTA
GLASSERVIS, 46 DELAR, KOSTA
Slutpris350 SEK
H.G. CARLSTRÖM, 1900-TAL, OLJA PÅ DUK
Slutpris300 SEK
KAFFESERVIS, 3 DELAR, WMF
KAFFESERVIS, 3 DELAR, WMF
Slutpris150 SEK
VAS MED LOCK/SKÅL, ITALIEN
VAS MED LOCK/SKÅL, ITALIEN
Slutpris350 SEK
SERVERINGSVAGN, MÄSSING OCH GLAS
Slutpris1 400 SEK
ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, Senneh
Slutpris350 SEK
STOL, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT
STOL, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT
Slutpris200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, "MUSSELMALET"
Slutpris500 SEK
CARL ARNE BREGER, "GALAX" GENSE
Slutpris350 SEK
JOHN WIERTH (1920-2003), Olja på duk
Slutpris500 SEK
RÖDVINSGLAS, 10 st, Bordeaux
RÖDVINSGLAS, 10 st, Bordeaux
Slutpris450 SEK
SKRIVBORDSSTOL, ENGLAND, 1900-TAL
Slutpris900 SEK
SKÄNKSKÅP MED VITRINÖVERDEL
SKÄNKSKÅP MED VITRINÖVERDEL
Slutpris2 000 SEK
SVEN OLOW OLSSON (1924-1971)
SVEN OLOW OLSSON (1924-1971)
Slutpris450 SEK
ROYAL GRAFTON, "NOEL" 29 DELAR
Slutpris1 100 SEK
HÄNGSKÅP, för hörn, Dalarna/Hälsingland
Slutpris1 900 SEK
STALLYKTOR, 2 st 1800-tal
STALLYKTOR, 2 st 1800-tal
Slutpris250 SEK
A. SUUTARINEN (Finland), Akvarell
Slutpris400 SEK
PUNSCHBÄGARE, 10 st, Silver
PUNSCHBÄGARE, 10 st, Silver
Slutpris1 600 SEK
LAXBRÄDA, SCANDIA
LAXBRÄDA, SCANDIA
Slutpris250 SEK
SPEGEL, GUSTAVIANSK STIL
SPEGEL, GUSTAVIANSK STIL
Slutpris550 SEK