Kanonauktioner 21 Oktober 2023
ORIENTMATTA, MIR, HANDKNUTEN
Slutpris400 SEK
VÄLLINGKLOCKA, 1800-TAL
Slutpris1 800 SEK
VAS 2 ST, SILVER, GAB, 1930, RESP 1927
Slutpris2 700 SEK
HALSTER, 17/1800-tal, järnsmide
Slutpris300 SEK
JAKT OCH FISKEVÄSKA, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
CARL MILLES, efter, "Little fish"
Slutpris2 400 SEK
BRASSTÄLL, 4 delar, 1900-tal, järnsmide
Slutpris450 SEK
KAKELUGNSLUCKA MED JÄRNRAM
Slutpris300 SEK
BYRÅ, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Slutpris300 SEK
FASADLYKTA, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
NICOLE COPE (F. 1938, England/Italien)
Slutpris1 200 SEK
PARTI KINAPORSLIN
Slutpris2 200 SEK
PARTI SILVER, VIKT 145 GRAM
Slutpris750 SEK
TAPIO WIRKKALA (1915-1985), VAS
Slutpris1 400 SEK
ERIC LÖFMAN (1925-1994), LJUSSTAKAR
Slutpris800 SEK
KAFFESERVIS 28 DELAR, "BLÅ BLOM"
Slutpris700 SEK
OLLE ALBERIUS (1926-1993) "VICTORIA"
Slutpris450 SEK
KARAFF MED PROPP, EKENÄS GLASBRUK
Slutpris500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TAL
Slutpris1 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-TAL, BAROCKSTIL
Slutpris100 SEK
SALT OCH PEPPARKAR, 1960/70-tal
Slutpris300 SEK
FRUKTTALLRIKAR, "HOTESSE", FRANKRIKE
Slutpris350 SEK
OLLE OHLSSON (FÖDD 1928) AKVARELL
Slutpris500 SEK
ORIENTMATTA, FIGURAL, HANDKNUTEN
Slutpris3 800 SEK
SPEGEL, 18/1900-TAL, KARL-JOHANSTIL
Slutpris200 SEK
HARRISON WEIR (1824-1906), efter, 6 st
Slutpris800 SEK
PAUL HOFF (FÖDD 1945), PANDA
Slutpris850 SEK
GLASSERVIS, 46 DELAR, KOSTA
Slutpris350 SEK
H.G. CARLSTRÖM, 1900-TAL, OLJA PÅ DUK
Slutpris300 SEK
KAFFESERVIS, 3 DELAR, WMF
Slutpris150 SEK
VAS MED LOCK/SKÅL, ITALIEN
Slutpris350 SEK
SERVERINGSVAGN, MÄSSING OCH GLAS
Slutpris1 400 SEK
ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, Senneh
Slutpris350 SEK
STOL, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT
Slutpris200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, "MUSSELMALET"
Slutpris500 SEK
CARL ARNE BREGER, "GALAX" GENSE
Slutpris350 SEK
JOHN WIERTH (1920-2003), Olja på duk
Slutpris500 SEK
RÖDVINSGLAS, 10 st, Bordeaux
Slutpris450 SEK
SKRIVBORDSSTOL, ENGLAND, 1900-TAL
Slutpris900 SEK
SKÄNKSKÅP MED VITRINÖVERDEL
Slutpris2 000 SEK
SVEN OLOW OLSSON (1924-1971)
Slutpris450 SEK
ROYAL GRAFTON, "NOEL" 29 DELAR
Slutpris1 100 SEK
HÄNGSKÅP, för hörn, Dalarna/Hälsingland
Slutpris1 900 SEK
STALLYKTOR, 2 st 1800-tal
Slutpris250 SEK
A. SUUTARINEN (Finland), Akvarell
Slutpris400 SEK
PUNSCHBÄGARE, 10 st, Silver
Slutpris1 600 SEK
LAXBRÄDA, SCANDIA
Slutpris250 SEK
SPEGEL, GUSTAVIANSK STIL
Slutpris550 SEK