Kanonauktioner 24 Augusti 2024
TAKLARMATUR, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND
Slutpris600 SEK
FOLKE OHLSSON, sängbord, "Frisco"
Slutpris700 SEK
LOUIS MARCHAND DES RAUX (1902-1946)
Slutpris300 SEK
MATTA, maskinvävd, orientaliskt mönster
Slutpris700 SEK
BOKSKÅP, för hörn, England
Slutpris350 SEK
FISKFORM MED BRICKA, 1900-tal
Slutpris250 SEK
KOHUD/MATTA
Slutpris1 200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk
Slutpris800 SEK
RESEKOFFERT, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
SIDEBOARD, Kina, 1900-tal
Slutpris500 SEK
KAARI ASIKAINEN (född 1939), bord
Slutpris900 SEK
JAPANSK KONSTNÄR, 1900-tal
Slutpris250 SEK
FISKSPADE, tidigt 1900-tal, nysilver
Slutpris100 SEK
FICKUR, silver, C.O.Gustafsson, Flen
Slutpris500 SEK
ORIENTMATTA, Gabbeh
Slutpris200 SEK
SOFFA, Eilersen, Danmark
Slutpris700 SEK
AXEL BENGTSSON (1905-1976)
SlutprisInga bud
ÄLDRE GLASFLÖTEN, 4 st
Slutpris1 900 SEK
UDDA BESTICK, 16 delar, silver
Slutpris2 700 SEK
SPOTTKOPP, omkring 1900, Omegapatent
Slutpris500 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 85 delar
Slutpris1 100 SEK
SERVERINGSVAGN, 1930-tal
Slutpris900 SEK
MATBORD, England, 1900-tal
Slutpris400 SEK
MINNESTALLRIKAR, 6 st
Slutpris150 SEK
VÄGGLJUSSTAKAR, 2 st för 2 ljus vardera
Slutpris2 200 SEK
REIJMYRE, glasservisdelar 20 st
Slutpris600 SEK
ACKE OLDENBURG (1923-2005)
SlutprisInga bud
GALLERIMATTA, Afshar, handknuten
Slutpris400 SEK
TAKLAMPA, 1930/40-tal
Slutpris250 SEK
TUPP, 1900-tal, träskuren, bemålad
Slutpris1 100 SEK
HASSE ANDERSSON (1926-2003),
Slutpris250 SEK
STOLAR, ett par, omkring 1900
Slutpris200 SEK
MJÄRDAR, 3 st, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
YTTERFODER, 1900-tal
Slutpris800 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi
Slutpris700 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, pastell
Slutpris400 SEK
JULKANDELABRAR, 2 st
Slutpris450 SEK
BRICKA, 1930-tal
Slutpris500 SEK
ÄGGHÖNA/KAROTT, 1930-tal
Slutpris900 SEK
GUNGSTOL, 1900-tal, pinnmodell
Slutpris250 SEK
PEPITA HÄGGQVIST (född 1951)
Slutpris100 SEK
SKRIVBORD, tidigt 1900-tal, jugend
Slutpris200 SEK
JORDGLOB, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
HÄNGSKÅP. 1800-tal
Slutpris800 SEK
KAPTENSTOLAR, ett par, England
Slutpris500 SEK
ESTELLE SCHLOSSMAN, akvarell
Slutpris500 SEK
KARL ANDERSSON & SÖNER, Husqvarna
Slutpris350 SEK