Kanonauktioner 21 September 2024
CARL MALMSTEN (1888-1972), "Lata Greven"
Slutpris3 000 SEK
CARL MALMSTEN (1888-1972), soffa
Slutpris3 000 SEK
STOLAR, 6 st, sengustavianska
Slutpris100 SEK
VILFÅTÖLJ, efter Le Courbusier LC 4
Slutpris4 400 SEK
SKÅP, 1950-tal, valnöt med linjeornamentik
Slutpris1 900 SEK
CARL MALMSTEN (1888-1972)
Slutpris1 000 SEK
18
PIEDESTAL, Rörstrand, Jugend
Slutpris350 SEK
GUNGSTOL, Gemla möbelfabrik, 1930-tal
Slutpris2 100 SEK
FÅTÖLJ, efter Ludwig Mies Van Der Rohe
Slutpris1 600 SEK
STRINGHYLLA, 3 hyllplan
Slutpris700 SEK
CHIFFONJE, 1800-talets första hälft
Slutpris200 SEK
SERVERINGSVAGN, 1930/40-tal, ek
Slutpris700 SEK
MATGRUPP, 9-delar, England
Slutpris3 000 SEK
SÄNGRAM, Grange, Frankrike
Slutpris2 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, 1700-tal, Louis XV
Slutpris2 000 SEK
44
SÄNGBORD, Grange, Frankrike
Slutpris800 SEK
SKRIVBORD MED UPPSATS
Slutpris3 600 SEK
MATBORD, 1950/60-tal, teak
Slutpris1 500 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, K.A Roos Helsingborg
Slutpris1 600 SEK
KARMSTOL, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
CHIFFONJE, 1800-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
AXEL LARSSON (1898-1975)
Slutpris3 000 SEK
NILS JONSSON, Stolar, 4 st
Slutpris600 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-tal senare del
Slutpris900 SEK
SOFFA, Clubmodell, 1900-talets senare del
Slutpris1 800 SEK
MATSTOLAR, 5 st
Slutpris600 SEK
SKOMAKARPALL, 1800-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
GUNGSTOL, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1940/50-tal
Slutpris450 SEK
DRAGKÄRRA, omkring 1900
Slutpris800 SEK
KAPTENSTOLAR, 2 st, omkring 1900
Slutpris450 SEK
NORELL, fåtöljer, 1 par
Slutpris1 200 SEK
FÅTÖLJ PÅ HJUL, skinn, snurrbar
Slutpris1 800 SEK
ALLMOGESTOL, 1800-talets första hälft
Slutpris450 SEK
STOLAR, 3 st (2+1), omkring 1900, ek
Slutpris600 SEK
ALVAR AALTO (1898-1976), barstol
Slutpris600 SEK
SEKRETÄR, sengustaviansk
Slutpris1 000 SEK
113
BELLMANSTOLAR, 4 st, 1800-tal
Slutpris600 SEK
SLEEPO ''COCO'' LOUNGESTOLAR, 6st
Slutpris400 SEK
ATENIENNE, 1900-tal, betsat trä
Slutpris400 SEK
SIDOBORD, ett par, mässing och glas
Slutpris1 200 SEK
HERMAN MILLER, Caper stol på hjul
Slutpris250 SEK
STOLAR, 6 st, svart konstläder
Slutpris200 SEK
FÅTÖLJ, 1930/40-tal
Slutpris250 SEK
BOKHYLLA, Gustaviansk stil
Slutpris1 000 SEK
SKÅP, rokokostil, 1900-tal
Slutpris800 SEK
KONTORSSTOL, Martin Stoll, Giroflex
Slutpris2 100 SEK