Figuriner, ett par, Kina, 1900-tal, i form av papegojor, porslin, höjd 26 cm vardera
Slutpris1 900 SEK
Spegel, omkring 1900, förgylld, 109 x 55 cm
Slutpris250 SEK
Boksamling, vin & champagne, 17 st böcker
Slutpris500 SEK
Toilettebord, 1800-talets andra hälft, björk och masurbjörk, höjd 156, 78 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Wiltonmatta, Samarkand, 294 x 201 cm
Slutpris250 SEK
Orientmattor, 4 st, mindre storlekar, handknutna, lä 96-125 cm
Slutpris350 SEK
Byrå, England, 1900-tal, mahogny, med beslag i mässing, höjd 60, 56 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Sybord, 1900-tal, Sengustaviansk stil, höjd 77, 60 x 42 cm
Slutpris250 SEK
Harald Garmland (1904-1985), "Svampar", signerad -47, olja på pannå, bildmått 38x46 cm
Slutpris550 SEK
Armband, 18k guld, längd ca 18 cm, vikt 25 gram
Slutpris8 500 SEK
Bijouterier, i etui, i parti
Slutpris100 SEK
Näsduksskål, Venini, Murano, Italien, Latticinoteknik, märkt Venini Murani Italia, höjd 10 cm
Slutpris300 SEK
Armbandsur, 4 st, bland annat Certina, Seiko samt ur, Titus, i form av hänge
Slutpris450 SEK
Harald Garmland (1904-1985), bordsstilleben med kanna, signerad -57, olja på duk, bildmått 49x60 cm
Slutpris250 SEK
Saraband, Orientmatta, handknuten, röd botten med beige huvudbård, 212 x 132 cm
Slutpris350 SEK
Hallampor, ett par, mässing och glas, totalhöjd 63 resp 53, diam 19 cm
Slutpris800 SEK
Vaser, ett par, 1900-talets början, jugend, nysilver och glas, höjd 20 cm, samt vaser 2 st, nysilver och glas, höjd 18,5 - 21,5 cm
Slutpris500 SEK
Bordslampor, ett par, samtida, Acanto, Spanien, bemålat svarvat trä, höjd 75 cm
Slutpris150 SEK
Bord, Nordiska Kompaniet, 1943, valnöt, skyltmärkt, hö 58, diam 90 cm
Slutpris2 100 SEK
Harald Garmland (1904-1985), "Äpplen", signerad, olja på duk, bildmått 22x27 cm
Slutpris350 SEK
Hallmöbel, 2 delar, bestående av spegel och byrå, 1970-tal, furu
Slutpris100 SEK
Pia Rönndahl (1953-2016), katt, väggrelief, Gustavsberg, stengods, 20 x 29 cm
Slutpris100 SEK
Lackaskar, 7 st, samt brosch, Ryssland, 1900-tal, olika motiv, i parti
Slutpris400 SEK
Gungstol, 1800-talets andra hälft, mahogny
Slutpris150 SEK
Fiskbestick, 12 delar, England, i schatull, uppläggningsbestick, 2 delar, England, i etui
Slutpris350 SEK
E. Lindroth, 1900-tal, "Skeppsgossebriggen Falken", signerad -40, olja på duk, bildmått 46 x 55 cm
Slutpris2 700 SEK
Dubbelkarott samt bricka, nysilver, brickans längd 67 cm
Slutpris150 SEK
Frosell, 1800-tal, väntan, signerad 1878, akvarell, bildmått 33 x 25 cm
Slutpris150 SEK
Byrå, 1800-tal, mahogny, lådfronter med inläggningar, höjd 80, 90 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Flipperspel, Shangri-La, Williams Electronics, 1960-tal, höjd 183, 130 x 73 cm
Slutpris4 000 SEK
Caféstolar, 4 st, 1900/2000-tal, förgylld metall
Slutpris350 SEK
Snurrfåtölj, 1900-talets andra hälft, rött skinn, benställning i metall med jakarandaimitation
Slutpris100 SEK
Eugen Sandgren, 1900-talets första hälft, gårdsporträtt, signerad 1918, olja på pannå, bildmått 48 x 65 cm
Slutpris100 SEK
Ram, 1900-talets början, lövträ, med skuren marin dekor, 3 st infällda grafiska blad, efter Gustav Aodlf van Hees, rammått 40 x 53 cm
Slutpris1 800 SEK
Matbord med 4 iläggsskivor, "Excelsior", skyltmärkt "Läsko exlusiv modell"
Slutpris4 800 SEK
Stolar, 8 st, Rydéns interiör, stämpelmärkta 1989
Slutpris200 SEK
Oidentifierad konstnär, 1800-tal, skogslandskap med vattendrag och hus/vinterbild, signerad Aug E-N 1879, pastell, bildmått 35 x 48 cm
Slutpris250 SEK
Matservis, ca 62 delar, "Svenska slott", Rörstrand
Slutpris2 700 SEK
Ulrika Hydman Vallien (1938-2018), skål, "Open mind", Kosta Boda, signerad, höjd 20, diam 17,5 cm
Slutpris650 SEK
Eugen Sandgren, tillskriven, gårdsporträtt, olja på pannå, bildmått 49 x 82 cm
Slutpris100 SEK
Chiffonje, omkring 1900, alm, höjd 129, 105 x 47 cm
Slutpris200 SEK
Skrivbord, 1900-talets början, Jugend, vitmålad, höjd 77, 116 x 60 cm
Slutpris450 SEK
Björn Wiinblad (1918-2006), 5 delar, bestående av 2 st vaser, tändare, 2 st askar med lock, porslin, i parti
Slutpris350 SEK
Karmstolar, 1 par, samt stolar, 4 st, 1800-talets mitt, Senempire, mahogny
Slutpris450 SEK
Väggpendyl, 1900-tal, Rokokostil, förgylld, urtavlan märkt W.Staflund, Stockholm, höjd 70 cm
Slutpris350 SEK
Bordspendyl, 1800-talets slut, jägare med jakthund, bemålad och förgylld keramik, höjd 39 cm
Slutpris400 SEK
Bricka, samtida, glaserat lergods, bottenmärkt, 52 x 32 cm
Slutpris450 SEK
Matbord, 1900-talets andra hälft, teak, höjd 73, diam 110 cm
Slutpris800 SEK