Takarmatur, 1900-talets andra hälft, vitt tyg och mässing, höjd 49, diam 30, cm
Slutpris500 SEK
Georg Jensen, Danmark, skålar, 2 st, "Liquid Bowl Large",
Slutpris300 SEK
Bägare, bestick mm, silver, vikt 660 gram
Slutpris3 000 SEK
Atenienne, för hörn, 1800-talets slut, valnöt, hö 130, 66 x 37 cm
Slutpris500 SEK
Gitarr, Levin, modell LG 8, längd 98 cm
Slutpris600 SEK
Nattduksbord, 1 par, 1900-tal, Louis XV-stil, betsat trä, etikettmärkt, hö 52, 49 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Koppar med fat, "Sippa", Rörstrand, koppar med fat, 4 st, "Johanna", Rörstrand
Slutpris3 800 SEK
Ishink, Freezinhot, vinglas, 6 st samt snapsglas, 6 st, nysilver, i parti
Slutpris300 SEK
106
Björn Wiinblad (1918-2006), assietter, 12 st, "aladin und die wunderlampe", studioline, porslin, diam ca 16 cm
Slutpris350 SEK
107
Björn Wiinblad (1918-2006), väggtallrikar, 2 st, "der rosenkavalier", rosenthal, porslin, diam 31 cm
Slutpris100 SEK
Hamadan, Iran, Orientmatta, semiantik, handknuten, mörkblå botten med svart huvudbård, 150 x 107 cm
Slutpris200 SEK
Byrå, 1900-tal, ek, hö 65, 32 x 44 cm
Slutpris350 SEK
Golvur, sk Värmlandsur, 1800-talets första hälft, vitmålad med skuren och förgylld dekor, urtavlan märkt P:Erikson, Speked, höjd 208 cm
Slutpris5 000 SEK
Karmstol, Sengustavianskt Lindomearbete, tidigt 1800-tal, vitmålad med förgylld dekor
Slutpris250 SEK
Syltkrukor, 3 st, Rörstrand och Gustavsberg, glaserad stenmassa, höjd 16 - 23,5 cm
Slutpris1 100 SEK
113
Stolar, 4 st, Sengustavianska, 1700-talets slut, grönmålade
Slutpris1 600 SEK
Golvlampor, ett par, Belid, 1980-tal, vitmålad plåt och kromad ställning, höjd ca 115 cm
Slutpris400 SEK
Turkeman, Orientmatta, semiantik, handknuten, 160 x 109 cm
Slutpris200 SEK
Stolar, 4 st, Karl Johanstil, björk
Slutpris100 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, mässing, hö 150 cm
Slutpris400 SEK
Smycken, 18k guld, hänge med 2 st diamanter samt pärla, del av hänge med rubin och pärlor
Slutpris1 600 SEK
Äldre grafiskt blad, fores´s national sports, "returning to weigh", bildmått 33 x 63
Slutpris150 SEK
Bordslampa/Fontän, 1900-tal, Jugendstil, fot i form av staty med kvinna och Keruber, total höjd 61,5 cm
Slutpris850 SEK
Matbord med 4 Leksandsstolar, 1900-talets andra hälft, furu, hö 76, diam 115 cm
Slutpris550 SEK
Slutpris1 800 SEK
Pall, 1900-talets första hälft, furu, höjd 32, längd 90 cm
Slutpris450 SEK
Stol, 17/1800-tal, senare bemålning
Slutpris350 SEK
Årsur, 1900-talets andra hälft, Kern, förgylld metall och glaskupa, höjd 41 cm
Slutpris400 SEK
127
Lådkamera, Zeiss Ikon Tengoflex, filmkamera, Paillard-Bolex, objektiv, filmrullar, ljusmätare, i väska
Slutpris150 SEK
Vico Magistretti, (1920-2006), stolar, 6 st, "Maui", kartell, formgjuten plast, kromade ben
Slutpris1 100 SEK
Vico Magistretti, (1920-2006), stolar, 4 st, "Maui", Kartell, formgjuten plast, kromade ben
Slutpris250 SEK
Månbord, ett par, 1800-talets andra hälft, vitmålat, med hjultrissor, hö 77, 125x62 cm vardera
Slutpris250 SEK
Bordspendyl, 1800-talets slut
Slutpris500 SEK
Lars Boëthius (1903-1968), landskap vid insjö, signerad, olja på pannå, bildmått 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Fruktskål, samtida, blåglaserad keramik, höjd 12, diam 41 cm
Slutpris300 SEK
Glas, 25 st, med luftbubbla, bestående av 12 ölglas, 13 vinglas
Slutpris200 SEK
Gunilla Bardanzellu (1943-2014), sydländskt landskap, signerad, olja på duk, bildmått 21 x 37 cm
Slutpris200 SEK
Gunilla Bardanzellu (1943-2014), stilleben med granatäpple samt frukter i Imariskål, signerad, olja på pannå, bildmått 50 x 37 cm
Slutpris650 SEK
Gunilla Bardanzellu (1943-2014), stilleben med hummer, citron och glas, signerad, olja på duk, bildmått 12 x 28 cm
Slutpris400 SEK
Gunilla Bardanzellu (1943-2014), stilleben med låda, kanna, citron mm, signerad, akvarell, bildmått 41 x 30 cm
SlutprisInga bud
Gunilla Bardanzellu (1943-2014), stilleben med päron och flaska, signerad -97, akvarell, bildmått 26 x 48 cm
Slutpris400 SEK
Gunilla Bardanzellu (1943-2014), Anna med sommarhatt, signerad, akvarell, bildmått 60 x 49 cm
SlutprisInga bud
Gunilla Bardanzellu (1943-2014), "I månens sken", signerad, olja på duk, bildmått 60 x 73 cm
Slutpris300 SEK
Skivspelare, Rotel, RP-300, Semi Automatic, höjd 12, 43 x 34 cm
Slutpris350 SEK
Axel Birkholm (1909-1984), gamla stan, signerad, olja på pannå, bildmått 46 x 38 cm
Slutpris200 SEK
144
Scarfes, 2 st, Jim Thompson, siden, dekor av nät med sjöstjärnor och snäckor, 83 x 82 cm, samt dekor av papegojor och blommor, 87 x 87 cm
Slutpris550 SEK
Salongsbord, 1900-tal, Louis XV-stil, flertal träslag med inläggningar av blommor, beslag av metall, höjd 66, 93 x 63 cm
Slutpris100 SEK
Takarmatur, 1970-tal, koppar, raster i plast, höjd 20, diam 32 cm
Slutpris150 SEK