Roland Wallsten (född 1947), ''Vakare'', signerad, utförd 1990, olja på duk, bildmått 46 x 55 cm
Slutpris550 SEK
Takarmatur, 1900-talets början, koppar och frostat glas, höjd 46, diam 34 cm
Slutpris300 SEK
Handväskor, 3 st, Adax, 2 st skinn, 1 tyg
Slutpris150 SEK
Ring, 18k guld, med slipad sten, i8 (1935), inskription, stl 15,25 mm, vikt 4,2 gram
Slutpris850 SEK
Ring, 18k guld, med 6 st biljantslipade diamanter, ca 0,08 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,1 gram
Slutpris850 SEK
Örhängen, 2 par, 18k guld, ett par med stenar, vikt 5,1 gram
Slutpris1 500 SEK
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Pokal, "Tulipa", Kosta Boda, höjd 25 cm
Slutpris300 SEK
Barbro Jönsson, (född 1935), strandbild/komposition, signerad -78,pt, färglitografi, bildmått 49 x 57 cm
Slutpris100 SEK
Tapio Wirkkala (1915-1985), fat, "Ultima Thule", Iittala, originalkartong, diam 34,5 cm
Slutpris200 SEK
Karotter med lock, 2 st, Laholm Keramik, samt karott, Laholm, burkar med lock, 2 st, Laholm
Slutpris300 SEK
Parti udda glas i 2 lådor
Slutpris100 SEK
Matbestick, 70 delar, rostfritt stål, dekor av växter
Slutpris250 SEK
Bertil Vallien (f 1938), champagneglas 7 st, cocktailglas 5 st, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris1 700 SEK
Vattenhink med handtag, zinkplåt, höjd 44, diam 24 cm
Slutpris600 SEK
Matservis, 55 delar, Rosenthal, Studioline, porslin
Slutpris1 300 SEK
Walter Johansson, Skål, Orrefors, 1900-talets mitt, glas, höjd 11,5, längd 26 cm
Slutpris100 SEK
Ljusstake, "Nordic Light", 7-armad, Jonas Grundell, Design House, Stockholm, höjd 18,
Slutpris300 SEK
Charles Sjöholm (f. 1933), Gröna Lund, signerad, olja på pannå, bildmått 33 x 41 cm
Slutpris550 SEK
Dragleksak, Brio, Ankfamilj, längd 19 cm
Slutpris200 SEK
Karmstol, bambuimitation och rotting
Slutpris250 SEK
Halsband, 18k guld, pansarlänk, lä 49 cm, samt lås med ankarlänk, 18 k guld, lä 6,5 cm, totalvikt 3,0 gram
Slutpris800 SEK
Charles and Ray Eames, efter, kontorsstol med armstöd, "EA 117", snurrbar, höj och sänkbar, stomme i aluminium, sits och rygg i vit nylonklädsel
Slutpris4 400 SEK
Charles & Ray Eames, efter, kontorsstol med armstöd, "EA 117", snurrbar, höj och sänkbar, stomme i aluminium, sits och rygg i vit nylonklädsel
Slutpris5 600 SEK
Eero Arnio, efter, (Finland, född 1932),"Bubble Chair", hängande fåtölj
Slutpris6 800 SEK
Harry Sandberg (1920-1985), figurkomposition, signerad och numrerad 21/90, litografi, bildmått 33 x 22 cm
SlutprisInga bud
Barstolar, ett par, Z-modell, kromade stålrör och svart skinnimitation, höjd 83 cm
Slutpris150 SEK
Julius Robert Hannig (1866-1931), skålfat, Jugend, försilvrad metall, lövformat
Slutpris700 SEK
Gun-Britt Moldeus, strandbild, monogramsignerad, akvarell, bildmått 28 x 20 cm
SlutprisInga bud
Skålar, 2 st, "Corona", Lars Hellsten, "Stenhammar", Gunnar Cyrén, Orrefors
Slutpris100 SEK
Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, Gustavsberg, porslin, höjd 13, diam 26 cm
Slutpris400 SEK
Prins Eugen, "Waldermarsudde", ytterfoder, 3 st (2+1), Gustavsberg, porslin, höjd 15,5 resp 13, diam 16 resp 13,5 cm
Slutpris500 SEK
Matbord, 1800-tal, ek, höjd 71, diam 134 cm
Slutpris350 SEK
Wilhelm Kåge (1889-1960), skålar, 7 st, fat, 2 st, "Argenta", Gustavsberg
Slutpris450 SEK
Handväskor, 7 st, olika material, i parti
Slutpris200 SEK
Ljuskrona för 5 ljus, 1900-tal, Karl Johanstil, förgylld metallstomme behängd med prismor, höjd 53, diam 45 cm
Slutpris500 SEK
Vitrinskåp, England, 1900-tal, mahogny med inläggningar i olika träslag, höjd 165, 122 x 37 cm
Slutpris1 000 SEK
Karott med lock, "Casablanca", Anita Nylund, JIE Keramik, höjd 11, diam 18 cm, längd med handtag 24,5 cm
Slutpris300 SEK
Soffbord, samtida, skiva av valnöt, höjd 47, 110 x 62 cm
Slutpris100 SEK
Nivada, damarmbandsur, boett 18 k guld, 1950/60-tal
Slutpris1 100 SEK
Stolar, 2 st, rokokostil, en från 1800-talets slut, den andra från tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Paula von Freymann (född 1939), Tekoppar med fat, 6 st, 1960-tal
Slutpris900 SEK
Fåtölj, Frankrike, 1800-tal, Empire, mahogny, hjultrissor
Slutpris150 SEK
Walter Hickman, "Pippi", champagneglas, 8 st, samt 10 st glas, 13 cm samt mindre glas, champagneglasen märkta Kosta SAS, Kosta Boda
Slutpris350 SEK
Ring, silver, oidentifierad silversmed, B.TK, Stockholm, 1972 samt ring, silver, akvamarin, 1964
Slutpris600 SEK
434
Dräktväska, samearbete, skinn och tyg, 19 x 24 cm
Slutpris200 SEK
435
Takarmatur, tidigt 1900-tal, stomme i mässing, kupa i frostat glas, hö 37 cm
Slutpris600 SEK
436
Bordslampa, 1900-talets slut, vitlackerad, stomme i kromad metall, hö ca 49 cm
Slutpris650 SEK
437
Ampel, 1920-tal, alabaster, totalhöjd 36, diam 45 cm
Slutpris1 000 SEK