Kanonauktioner 19 Oktober 2024

RÖKBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
NATTDUKSBORD, ett par
NATTDUKSBORD, ett par
Slutpris1 200 SEK
VIVEKA RÖNN, batikmålning
VIVEKA RÖNN, batikmålning
Slutpris150 SEK
PLAFOND med prismor
PLAFOND med prismor
Slutpris300 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Karl Johan, 1800-tal
Slutpris200 SEK
FICKUR, Savonette, 14K GULD
FICKUR, Savonette, 14K GULD
Slutpris9 400 SEK
SKRIVBORD, 1920/30-tal, ek
SKRIVBORD, 1920/30-tal, ek
Slutpris450 SEK
GEORGES LAMBERT (1919-1998)
GEORGES LAMBERT (1919-1998)
SlutprisInga bud
VELU VISWANATHAN (Indien, född 1943)
SlutprisInga bud
BOKSKÅP, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Hong Kong, 1900-tal
Slutpris500 SEK
SATSBORD, 4 delar, Kina, 1900-tal
Slutpris900 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell
SlutprisInga bud
SIDEBOARD, Kina 1900-tal
SIDEBOARD, Kina 1900-tal
Slutpris250 SEK
RITNINGSSKÅP, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
SKÅP, ett par, Kina, 1900-tal
SKÅP, ett par, Kina, 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
LAMPBORD/PIEDISTAL
LAMPBORD/PIEDISTAL
Slutpris250 SEK
CARSTEN HVISTENDAHL (1901-1972)
Slutpris100 SEK
FOTPALLAR, 2 st
FOTPALLAR, 2 st
Slutpris100 SEK
SKULPTUR, Naga Kanya, 1900-tal
Slutpris700 SEK
PIEDESTALER, 2 st, 1900-tal
PIEDESTALER, 2 st, 1900-tal
Slutpris2 000 SEK
PIEDESTAL, 1900-tal
PIEDESTAL, 1900-tal
Slutpris500 SEK
SlutprisInga bud
YNGVE EKSTRÖM (1913-1988) fåtölj
Slutpris2 400 SEK
BOKSKÅP, samtida
BOKSKÅP, samtida
Slutpris500 SEK
SKULPTUR, vinthund, brons, hö 24 cm
Slutpris800 SEK
PUDERSTOL, omkring år 1900
PUDERSTOL, omkring år 1900
Slutpris350 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stilleben
Slutpris1 300 SEK
LJUSKRONA, 1900-tal,
LJUSKRONA, 1900-tal,
Slutpris600 SEK
RING, silver, med ametist
RING, silver, med ametist
Slutpris700 SEK
"SNURRFÅTÖLJ TIRUP" Carl Öjerstam
Slutpris600 SEK
FÅTÖLJ, grön tygklädsel 1900-tal
Slutpris300 SEK
SlutprisInga bud
TABURETT, Karl-Johanstil, tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK
CAROLINE FERNSTRÖM (född 1951)
Slutpris100 SEK
SKULPTUR, i form av kobra, träskuren
Slutpris500 SEK
SKULPTUR, i form av kranium
SKULPTUR, i form av kranium
Slutpris450 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal
Slutpris250 SEK
STOLAR, 4st, sitt och rygg i akrylplast
Slutpris800 SEK
KAJ FRANCK (1911-1989), fat, "Sargasso"
Slutpris500 SEK
GLASSERVIS, 39 delar
GLASSERVIS, 39 delar
Slutpris300 SEK
SKÅL PÅ FOT, Etikettmärkt Made In Sweden
Slutpris150 SEK
PEDRO SANTANA (född 1929-2022)
Slutpris100 SEK
BYARUMSBRUK, "Classic No 1"
BYARUMSBRUK, "Classic No 1"
Slutpris700 SEK
SKULPTUR, Buddha Shakti, 1900-tal
Slutpris800 SEK
VÄGGPENDYL, urtavlan märkt Gustav Becker
Slutpris200 SEK
BORDSLAMPA, Jugendstil, metall och glas
Slutpris500 SEK
ROBERT HOLDEMAN (1912-1994)
ROBERT HOLDEMAN (1912-1994)
SlutprisInga bud