Kanonauktioner 19 Oktober 2024
CARL MALMSTEN (1888-1972), Stolar
Slutpris1 100 SEK
CHESTEREFIELDSOFFA
Slutpris300 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1800-talets slut
Slutpris2 800 SEK
MATBORD med 6 st stolar, samtida
Slutpris400 SEK
SATSBORD 3 delar, samtida
Slutpris350 SEK
106
HÖRNSKÅP, bemålad furu
Slutpris500 SEK
107
SOFFA, "STREAM", Brunstad, Norge
Slutpris2 800 SEK
SKRIVBORD, 1920/30-tal vitmålat
Slutpris200 SEK
SPEGEL, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
GOLVLAMPA 1900-talets slut, 5 ljuspunkter
Slutpris2 400 SEK
MATGRUPP, rokokostil 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
LJUSKRONA, Empirestil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
113
SKULTURER, ett par, i form av hästar
Slutpris600 SEK
GLASSERVIS, 43 delar, "Silvia", Orrefors
Slutpris1 600 SEK
SKOLPLANSCHER, 2 st,
Slutpris600 SEK
ALVAR AALTO (1898-1976), Vaser, 2 st
Slutpris500 SEK
LJUSSTAKE FÖR 4 LJUS, 1900-tal
Slutpris500 SEK
ALLMOGESKRIN, 1800-talets första hälft, originalmålad
Slutpris250 SEK
MATEUS, uppläggningsfat, "Lace"
Slutpris1 100 SEK
VÄGGOBJEKT, 5 vävda våder
Slutpris250 SEK
JOSEF FRANK(1885-1967) hummertallrikar
Slutpris2 200 SEK
CHIFFONJE, 1800-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
ÅSA GESSLE (född 1961), bordslampa
Slutpris3 000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing
Slutpris250 SEK
TIBOR REICH (1916-1996), "Age of kings"
Slutpris150 SEK
FÅTÖLJ, 1920/30-tal
Slutpris500 SEK
127
PRINS EUGEN, ytterfoder
Slutpris500 SEK
PRINS EUGEN, ytterfoder, 4 st
Slutpris800 SEK
ÖLGÅS, Norge, 1800-tal, originalmålad
Slutpris800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal
SlutprisInga bud
Slutpris600 SEK
MARI SIMMULSON, fyrkantig skål
Slutpris450 SEK
ORIENTMATTA, Gabbeh, handknuten
Slutpris800 SEK
TALLRIKAR, 8 st, MammaRó, Italien
Slutpris350 SEK
PARTI AKVARELLER, TECKNINGAR
Slutpris100 SEK
FISKBESTICK, 22 delar, nysilver
Slutpris250 SEK
VEDKORG, England, mässing
Slutpris700 SEK
BYRÅ, 1900-talets mitt, björnfaner
Slutpris250 SEK
VINPROVARGLAS, 9 st, Orrefors
Slutpris500 SEK
MARIE LOUISE GUSTAFSSON, 19 st
Slutpris300 SEK
SERVISDELAR, 34 st, Villeroy & Boch
Slutpris800 SEK
Slutpris300 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Ceson, 1976
Slutpris800 SEK
144
PRINS EUGEN, ytterfoder, 2 st
Slutpris2 000 SEK
ANDERS HELLER (1904-?), etsning
SlutprisInga bud
SERVISDELAR, 19 st, Villeroy & Boch
Slutpris450 SEK
STIG BORGLIND (1892-1965)
Slutpris600 SEK
ORIENTMATTA, AFGHAN, handknuten, antik
Slutpris600 SEK