Kanonauktioner 19 Oktober 2024

ROYAL COPENHAGEN, 4 delar
ROYAL COPENHAGEN, 4 delar
Slutpris2 300 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi
Slutpris1 000 SEK
ANNE NILSSON (född 1953), "Clown"
Slutpris400 SEK
ULF ABRAHAMSSON (född 1932), akryl på duk
Slutpris500 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), gardinlängd
Slutpris1 200 SEK
Slutpris2 500 SEK
HANS ARNOLD (1925-2010), sagomotiv
Slutpris1 800 SEK
GOLVLAMPA, Art Deco, 1930-tal
GOLVLAMPA, Art Deco, 1930-tal
Slutpris2 100 SEK
ALLIANSRING, 18K vitguld
ALLIANSRING, 18K vitguld
Slutpris3 200 SEK
TAKLAMPA, Falkenbergs belysning
Slutpris900 SEK
ARVID ANDERSSON, (1934-2001), olja på duk
Slutpris150 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "Leo", Norell
Slutpris600 SEK
MONICA BRATT (1913-1961), VAS
MONICA BRATT (1913-1961), VAS
Slutpris400 SEK
BANG & OLUFSEN, BeoVision 9, TV
Slutpris1 600 SEK
PIEDESTAL, 1900-tal
PIEDESTAL, 1900-tal
Slutpris500 SEK
TAKLAMPA, 1960/70-tal,
TAKLAMPA, 1960/70-tal,
Slutpris3 200 SEK
MARC CHAGALL (1887-1985), efter
Slutpris450 SEK
LJUSKRONA MED 5 LJUSPUNKTER ,
LJUSKRONA MED 5 LJUSPUNKTER ,
Slutpris250 SEK
FINSK RYAMATTA, daterad 1934
FINSK RYAMATTA, daterad 1934
Slutpris600 SEK
UNIFORMSDETALJER I PARTI
UNIFORMSDETALJER I PARTI
Slutpris300 SEK
BRICKSTATIV SAMT BRICKA,
BRICKSTATIV SAMT BRICKA,
Slutpris1 500 SEK
BRICKSTATIV SAMT BRICKA
BRICKSTATIV SAMT BRICKA
Slutpris1 800 SEK
BRICKA, Firma Svenskt Tenn
BRICKA, Firma Svenskt Tenn
Slutpris450 SEK
LINNEDUKAR, 2 st
LINNEDUKAR, 2 st
Slutpris350 SEK
SKRIVSKÅP, allmoge
SKRIVSKÅP, allmoge
Slutpris600 SEK
KARMSTOLAR, 2 st, Gemla, 1980-tal
Slutpris100 SEK
AXEL HAMBORN (1892-1971), olja på duk
Slutpris100 SEK
ORIENTMATTA, Ziglar Ariana
ORIENTMATTA, Ziglar Ariana
Slutpris6 600 SEK
CHIFFONJE, 1800-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Slutpris1 800 SEK
FÅTÖLJ, "Leo"
FÅTÖLJ, "Leo"
Slutpris250 SEK
UPPSATSSKÅL, Royal Dux, 1930-tal
Slutpris2 800 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
STEKFAT, 2 st, Kina, 1800-tal, porslin
Slutpris1 600 SEK
TANGHÄSTAR, 2 st, Kina, 1900-tal, glaserad keramik
Slutpris450 SEK
FÄLLBORD, Mälardalen, omkring 1800
Slutpris450 SEK
GUNNAR ALLVAR (1922-2003), olja på duk
Slutpris400 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver
LJUSSTAKAR, ett par, silver
Slutpris1 300 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, Skultuna Bruk
Slutpris700 SEK
BERTIL VALLIEN (född 1938), vas
Slutpris600 SEK
HILKKA-LIISA AHOLA (1920-2009),
Slutpris500 SEK
VINKYLARE, 1900-tal
VINKYLARE, 1900-tal
Slutpris600 SEK
SUSANNE NYHOLM, olja på duk
SUSANNE NYHOLM, olja på duk
Slutpris150 SEK
TAKLAMPA, LE Klint
TAKLAMPA, LE Klint
Slutpris450 SEK
HEIKKI ORVOLA (född 1943), "Kivi"
Slutpris1 000 SEK
Slutpris600 SEK
Slutpris1 000 SEK
ALF SVENSSON & YNGVE SANDSTRÖM
Slutpris1 000 SEK