Kanonauktioner 22 April 2023
INGEGERD RÅMAN, "Pond"
Slutpris150 SEK
BORDSLAMPA, BJS Skellefteå
Slutpris300 SEK
VÄGGLAMPA, BJS Skellefteå, 1970-tal
Slutpris250 SEK
LEKSAKSHÄST
Slutpris150 SEK
366
LARS GYNNING, (1920-2003)
Slutpris100 SEK
MATBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
BORDSLAMPA, 1930-TAL
Slutpris300 SEK
HANS ERNBACK, (1942-2019)
Slutpris100 SEK
KINESISK AKVARELL
Slutpris100 SEK
BO BORGSTRÖM, Bordslampa
Slutpris200 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, NSD Elektrik
Slutpris750 SEK
BORDSLAMPA, 1940/50-tal
Slutpris100 SEK
STOLAR, ett par, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
KARMSTOLAR, ett par
Slutpris350 SEK
PIEDESTAL, vitglaserad keramik
Slutpris200 SEK
LOUIS POULSEN, SKRIVBORDSLAMPA
Slutpris500 SEK
BARSKÅP, i form av tunna
Slutpris2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Zenith samt Nigedo
Slutpris100 SEK
KROCKETSPEL, 1900-talets första hälft
Slutpris850 SEK
ORIENTMATTA, semi-antik/antik
Slutpris850 SEK
TAKARMATUR, jugend
Slutpris100 SEK
MAZETTI, PLÅTBURK, i form av skrin
Slutpris350 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Tissot samt Lanco
Slutpris200 SEK
AXEL WALEIJ (1897-1964)
Slutpris200 SEK
STAFF LEUCHTEN, Fönsterlampor
Slutpris450 SEK
PARTI LEKSAKER
Slutpris150 SEK
JORDGLOB, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
FIGURINER, 4 st, Tyskland
Slutpris100 SEK
SKÅLFAT SAMT VAS
Slutpris100 SEK
ETTORE SOTTSASS OCH PERRY KING
Slutpris200 SEK
HALLAMPA, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
TAKARMATUR, 1970-tal, koppar
Slutpris150 SEK
SPEGEL, sengustaviansk stil
Slutpris600 SEK
SKÅP, 1700-tal, rokoko, ek
Slutpris2 200 SEK
HERRARMBANDSUR, RAKETA
Slutpris450 SEK
HERRARMBANDSUR, Dom watch, 18K guld
Slutpris2 800 SEK
KARL-ERIK EKSELIUS (1914-1988), soffbord
Slutpris550 SEK
ELETTRA BRIANTE DE ANGELIS (1906-1999),
Slutpris300 SEK
CARL BRANDT (1871-1930), Olja på pannå
Slutpris350 SEK
HERRARMBANDSUR, Jolus, Schweiz
Slutpris2 100 SEK
TÄNDARE, 2 st, båda märkta SAS
Slutpris500 SEK
HERRARMBANDSUR, Eka, Schweiz
Slutpris250 SEK
HERRARMBANDSUR, 1950-tal, 18K guld
Slutpris2 700 SEK
BRÄNNVINSSCHATULL, med 3 flaskor
Slutpris450 SEK
HERRARMBANDSUR, Mortima
Slutpris250 SEK