SKVALLERSPEGLAR från Gamla Stan Stockholm, ett par, 1800-tal eller äldre
Slutpris600 SEK
LAMPETT till blysa för två ljus
Slutpris4 600 SEK
KUVERTTALLRIKAR, 10 st
Slutpris1 100 SEK
FARTYGSRATT för dekoration,
Slutpris450 SEK
KOPPARBALJA, omkring 1900
Slutpris600 SEK
BRÄNNVINSTRATTAR, 10 st 18/1900-tal
Slutpris1 800 SEK
SÄLLSKAPSSPEL, 2 st, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
KAFFEKVARN, 1800-tal
Slutpris350 SEK
RORKULT, England 18/1900-tal
Slutpris1 600 SEK
BÄNK, "SÄTE", Dalarna/Hälsingland,
Slutpris3 400 SEK
PRÄSTGÅRDSBÄNK, 1800-talets mitt
Slutpris3 000 SEK
SJÖMANSKISTA , omkring 1900
Slutpris2 300 SEK
FARTYGSPORTRÄTT, "S/S Norman
Slutpris700 SEK
DIORAMA, tidigt 1900-tal
Slutpris2 500 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st
Slutpris5 400 SEK
BLOSSKORG, 1800-tal
Slutpris900 SEK
BRÖDSPADE, furu
Slutpris450 SEK
BAKTRÅG, furu, 17/1800-tal
Slutpris300 SEK
SKVALLERSPEGEL, 1800-tal eller äldre
Slutpris300 SEK
SEGELBÅTSMODELL, tidigt 1900-tal
Slutpris3 400 SEK
HÄNGSKÅP, 1800-tal, furu
Slutpris1 100 SEK
BRICKSTOLAR, ett par
Slutpris650 SEK
BOCKBORD 17/1800-tal
Slutpris900 SEK
BOCKBORD, 17/1800-tal
Slutpris750 SEK
BRICKSTOL, så kallad 12-slåstol, 17/1800-tal
Slutpris250 SEK
RORKULT, England 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
SKEPPSSKRIN, England
Slutpris1 100 SEK
LAMPETT TILL BLYSA för två ljus
Slutpris4 400 SEK
DIORAMA, omkring 1900
Slutpris1 800 SEK
VINDFLÖJEL, 1800-tal
Slutpris7 400 SEK
DANTESTOL, daterad 1896
Slutpris650 SEK
TIMMERMANSKISTA, 1700-tal
Slutpris5 000 SEK
GUNGHÄST, 18/1900-tal
Slutpris3 000 SEK
HÄNGSKÅP, daterat 1814
Slutpris1 700 SEK
STOLAR, ett par
Slutpris3 400 SEK
SLAGBORD 1800-tal
Slutpris6 000 SEK
HÄNGSKÅP FÖR HÖRN
Slutpris1 000 SEK
BÅTMODELL, omkring 1900
Slutpris4 000 SEK
SKVALLERSPEGEL, 1800-tal eller ädre
Slutpris800 SEK
SKEPPSLJUSSTAKE, för två ljus
Slutpris1 400 SEK
STALLYKTOR, 2 st 1800-tal
Slutpris600 SEK
HATTASK, med Chapeau-Claque
Slutpris550 SEK
SJÖMANSKISTA, 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
SAMSPRÅKSBILDER, ett par
Slutpris32 000 SEK
BORDSLAMPA, Falkenbergs belysning
Slutpris450 SEK
HÄNGSKÅP, 1700-tal
Slutpris1 800 SEK
106
ÄLDRE GRIFFELTAVLOR, 10 st
Slutpris1 300 SEK
107
DÖRRHANDTAG, 5 st
Slutpris300 SEK